EYSAM Akademik Buluşmaları devam ediyor

Eyüpsultan Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Eyüpsultan’ı konu alan tezlerin katılımcılarla paylaşıldığı, tartışıldığı EYSAM Akademik Buluşmalarının 4.sü gerçekleştirildi.

Sayın Erman Güven, 1992 yılında hazırladığı, Eyyüb Sultan Türbesi’ne Vakfedilen Eserlerin Sultan Reşad Türbesi’nde sergilenmesi projesi konulu yüksek lisans tezini katılımcılarla paylaştı.

Erman Güven, Eyüp Sultan Türbesi’nin neden önemli olduğu, Eyüp Sultan Türbesi ve Camii’nin haziresinde yatan önemli şahsiyetler hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra, tezin hazırlanması sırasında hangi belgelerden faydalanıldığı hususunda bilgi verdi.

Son olarak tarihin çeşitli evrelerinde Eyüp Sultan Türbesi’ne yapılan ilaveler ve Topkapı Sarayı Arşivinde yer alan Teberrükat Defteri kayıtlarına göre Eyüp Sultan Türbesi’ne hediye veren önemli şahsiyetler ve verdikleri hediyelerin listesini paylaştı.

HEDİYE ÖRNEKLERİ GÖRÜNTÜLÜ TANITILDI

Eyüp Sultan Türbesi’ne ait hediye eserleri 6 grup halinde tasnifleyen Güven, ahşap (rahle,kapı) kağıt (levha ve kitap), metal (altın ve gümüş), kumaş (Kabe örtüleri, perdeler), halı ve kilim ile cam-taş-seramik malzemelerden müteşekkil hediyelerin örnekleri görüntüleri ile tanıtarak, bir müze kapsamında bu eserlerin Eyüpsultan’da sergilenmesinin önemini vurguladı.

Katılımcıların sorularının cevaplanmasını müteakip toplantı nihayetlendirildi.