EYSAM, akademisyenlerle buluştu

Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan Eyüpsultan Araştırma Merkezi'nin (EYSAM) ev sahipliğinde yapılacak olan ilk buluşma düzenlendi.

EYSAM'ın yapacağı yayınlar içinde bir ön çalışma niteliği taşıyan bu etkinliklerde, Eyüpsultan ile alakalı hazırlanmış olan tezlerin akademisyenler ve bu konuda bilgi ve fikir sahibi olan konuklarla istişare edilmesi hedefleniyor.

EYSAM Akademik Buluşmaları olarak adlandırılan bu toplantıların ilkinde Yüksek Mimar Ayşe Zengin tarafından hazırlanan Eyüp Kentsel Sit Alanı’nın turizm açısından değerlendirilmesi ve yerleşim dokusunun korunması konusundaki inceleme ve önerileri kapsayan yüksek lisans tezi üzerine konuşuldu.

Toplantıya iştirak eden katılımcılar, önce tezin içeriğini, çalışma yöntemini ve elde edilen verilerin nasıl değerlendirildiğini anlatan Ayşe Zengin’in sunumunu dinledi.

Daha sonra katılımcıların soru ve değerlendirmeleri alındı. 2007 de başlayıp 2010 yılında tamamlanmış hali Yüksek Öğrenim Kurumu’na teslim edilen bu tezin değerlendirme ve önerilerinin günümüzde Eyüpsultan Belediyesi tarafından yürütülen Eyüpsultan Tarihi Alan Merkezi uygulamaları ile paralellik içermesinin tezde isabetli tahliller ve öneriler yapıldığı konusunda fikir birliğine varıldı.

Bu arada Eyüpsultan Belediyesi’nin bu alandaki çalışmaları hakkında da katılımcılara bilgi verildi.