EYSAM sohbetleri 'dekovil'le başladı

Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM) seminer salonunda gerçekleştirilen programda, Silahtarağa Elektrik Santrali ile Ağaçlı Kömür Ocakları arasında çalışan dekovil hattının yapılışı, kullanımının sona ermesi ve yüz yıl sonra izinin tekrar bulunmasının hikayesi, Araştırmacı/Yazar Hüseyin Irmak tarafından katılımcılara sunum eşliğinde anlatıldı.

Tamamı Almanya'da üretilen dekovil hattı, Tuna Nehri üzerinden Yeşilköy Limanına getirilmiş ve mavnalarla Haliç üzerinden Silahtarağa Elektrik Santrali iskelesine indirilerek 1890 yıllarda başlayan montajı bir sene içerinde tamamlanmıştı.

1923'lere kadar kullanılan ve kömür taşıyan, gerektiğinde ise cepheye silah taşıyan dekovil hattı zaman içinde önemini yitirmiş, ancak 1952'lere kadar asker ve odun taşımaya devam etmişti. Daha sonra izi tamamen kaybolan dekovil hattı bir fotoğraf karesinin bulunması ile yeniden gündeme gelmişti.

EYÜPSULTAN İLE YAPILAN YAYINLAR KİTAPLAŞTIRILACAK

Bu hattın öyküsü, EYSAM sohbetlerinin ilkinin ana başlığı oldu.

EYSAM toplantılarında Eyüpsultan ile alakalı yapılmış yayınları olan, Eyüpsultan hakkında düşünen, söyleyecek sözü olan herkes konuşacak, fikir alış verişinde bulunacak ve tüm bu toplantılar daha sonra kitaplaştırılacaktır.

EYSAM binasında gerçekleştirilen sohbete, akademisyenler, araştırmacılar, sahaflar, rehberler ve basın mensupları katıldı.