EYSAM'da “Kent Bellekleri” semineri yapıldı

Eyüp Sultan Araştırma Merkezi (EYSAM) tarafından, ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Vakfı bünyesinde yer alan ÇEKÜL Akademi üyelerine yönelik “Kent Bellekleri: Kent Arşivi Oluşturma, Dijitalleştirme ve Belgeleme eğitimi” konulu seminer düzenlendi.

Eyüp Sultan'da bulunan EYSAM binasında gerçekleşen seminerde Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Çalışan, Sanat Tarihçisi Hülya Yalçın, Görsel Arşiv Sorumlusu Şener Türkmenoğlu ve Kütüphane Sorumlusu Sümeyye Aksoy sunumlar yaptılar.

Sunumlarda EYSAM bünyesinde arşivlenen plan – proje, harita, belge, görsel ve kitaplar hakkında bilgiler verildi. Arşivleme çalışmalarının nasıl yapıldığı, özellikle kent arşivi çalışmalarının hangi aşamaya geldiği, kataloglama yöntemi, belge güvenliğinin nasıl sağlandığı ve araştırmacılara yönelik paylaşımların nasıl yapıldığı konuları anlatıldı.

Bu arada anlatımlar sırasında 2016 yılında fiilen çalışmaya başlayan EYSAM'ın arşivinde şu an Eyüp Sultan'a ait toplamda 4 bin negatif ve dia fotoğraf, 11 bin 345 dijatal fotoğraf, 7 bin 798 kitap, 28 bin belge ile 71 adet tez bulunduğundan bahsedildi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, özellikle Eyüp'ün tarihine sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmak açısından üzerinde hassiyetle durduğu EYSAM, İstanbul'da kamuya ait ilk araştırma merkezi olma ünvanına sahip.