EYSAM'da musiki sohbeti

Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM), sohbetlerine devam ediyor.

İlki araştırmacı yazar Hüseyin Irmak tarafından Dekovil Hattı üzerine gerçekleştirilen, EYSAM Sohbetleri'nin ikincisi Eyüp Sultan Araştırma Merkezi'nin (EYSAM) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Eyüpsultan'da Musiki Hayatı üzerine gerçekleştirilen bu haftaki sohbette, Eyüp Musiki Vakfı Başkanı, Bestekar Nihat İncekara tarafından Eyüpsultan'da Musiki Hayatı, cemiyet çalışmaları ve Eyüplü Bestekarlar anlatıldı.

Türk Müziği tarihinde önemli bir yeri olan Eyüpsultan'da musiki adına yapılan çalışmaların, adını tarihe yazdırmış bestekarların ve günümüzde musiki adına yapılan çalışmaların anlatıldığı sohbette Nihat İncekara'nın ikisi medhal (sözsüz beste-Hicaz Medhal-Eyüp Sultan'da, Sultaniyegâh Medhal- Piyerloti Sefası) dört tanesi Eyüpsultan için yapılmış beste (Eyüp Şarkısı, Rami Şarkısı, Şampiyon Eyüp, Eyüp Lisesi 100. Yıl Marşı) ve biri de ödül kazanmış İstanbul şarkısı olmak üzere 7 adet eseri katılımcılara sinevizyon eşliğinde dinletildi.

Sohbete, 1984 yılında İlçe Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Nihat İncekara'nın çalışma arkadaşlarının yanı sıra, akademisyen, musikiye gönül vermiş musiki şinaslar, sahaf ve araştırmacılar da katıldı.

“TÜRK MÜZİĞİ’NİN ÖNDE GELEN BİRÇOK LOKOMOTİF ŞAHSİYETİNİ YETİŞTİREN SEMT”

Eyüpsultan'ın, “Türk Müziği’nin önde gelen birçok lokomotif şahsiyetini yetiştiren semt” olduğuna dikkat çekilen sohbet, Nihat İncekara'nın beste dinletisi ile sona erdi.

Toplantının sonunda Nihat İncekara'nın şiir ve şarkılarını içeren bir kitap ve konser kayıtları EYSAM arşivine hediye edildi.