Eyüp Belediyesi Ramazan'da Çocuklar İçin Sürprizler Hazırladı

İslâm medeniyetinin Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra en önemli 4. merkezi Eyüp Sultan'da, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın özel projesi ile çocuklar orucu daha çok sevecek. Başkan Aydın’ın bu projesi ile çocuklara Ramazan ruhu aşılanacak. Moral FM'den Ismail Tongar'ın keyifli sunumuyla, TRT Çocuk’un Keloğlan, Rafadan Kardeşler ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmaları ile çocuk gelişim uzmanı Hatice Kübra Tongar eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda olacak. Ramazan Ayı’nın güzelliklerini, maneviyatını doya doya yaşamaları için tüm dünya çocukları Eyüp’e davetli.

Ramazan ayını farklı bir konseptle vatandaşlarla buluşturacak olan Eyüp Belediyesi hazırlıklarını tamamladı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın büyük önem verdiği ve Ramazan’ın ruhuna ve maneviyatına uygun etkinliklerin gerçekleştirileceği Eyüp’te bu Ramazan bambaşka olacak. Özellikle çocuklara orucu sevdirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Çocuklar için Tekne Orucu denilen yarım günlük orucun arkasından öğlen namazı sonrası hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapılacak. Yine çocuklar için eğlenceli programlar yapılacak.

Huzur Başkenti Eyüp’te bu Ramazan’ın manevi havasını doyasıya yaşamaları için büyüklere olduğu kadar çocuklara da farklı etkinlikler düzenlenecek. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Aydın, “Meydana kurulacak led ekran vasıtasıyla, her gün İslam coğrafyasından; Buhara, Bosna, Kahire gibi merkezlerden iftar yayınları gerçekleştirilecek. Ayrıca İslam aleminin kutsal beldelerinden Medine ve Mekke'den her gün sabah namazı sonrası canlı yayın yapılacak. Camide namaz kılarken arka saflarda gülüşen, koşturan çocuk sesleri yoksa gelecek nesiller adına korkmak gerekir. İşte bu durumdan yola çıkarak çocuklarımıza dinini küçük yaşlarda öğretebilmek büyük önem taşımakta. Bu nedenle çocuklarımız için çok farklı Ramazan etkinlikleri planladık. Çocuklara orucu sevdirerek, ramazan ruhunu aşılıyoruz. Çocukların çok sevdiği Keloğlan, Rafadan Kardeşler ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmalar ile pedagog eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda olacak. Her gün Öğle Namazı sonrası Eyüp Sultan Meydanı’nda, Anadolu'da Çocuklara Orucu sevdirmek amacıyla yarım gün tutturulan orucun (Tekne Orucu) Eyüp'te uygulanarak Öğlen Namazı sonrası çocuklara hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapılacak” dedi.

ÇOCUKLAR HEM EĞLENECEK HEM ÖĞRENECEK

Çocuklar için düzenlenen etkinlikler arasında olan geleneksel Karagöz – Hacivat oyunu ile Keloğlan ve Nasreddin Hoca gösterileri Eyüp Sultan Meydanı’nda başladı. Kültür mirasımız olan Karagöz – Hacivat, Eyüp Sultan Meydanı’nda yaptıkları gösteri ile çocukları kahkahalara boğdu. Meydanda yapılan gösteriye çocuklar kadar büyüklerin de yoğun ilgi gösterdi.

Bunların yanı sıra meal okumalarından, iftar sofralarına, Ramazan sohbetlerinden sema gösterilerine kadar pek çok farklı etkinlik tüm Türkiye ve dünyadan ziyaretçilerle buluşacak. Eyüp’ün geleneksel hale gelen mahalle iftarları, özel sahur programları da Ramazan ayı boyunca yapılan etkinlik arasında. Bu iftarlarda özel sohbetlerin yanı sıra çok özel film gösterimleri de gerçekleştirilecek. Etkinliklerde birbirinden ünlü ve özel sanatçılar sahne alırken, gerçekleştirilecek sohbetlere de konunun en tanınan uzmanları katılacak. Uzmanlar başta Ramazan’ın fazileti olmak üzere pek çok konudaki sohbetlerle vatandaşları bilgilendirecek. Vaazlar, mukabeleler, Esnaf duası, İslam ülkelerinden canlı yayınlar, Sohbet halkaları, Hadis sohbetleri, yurt dışından misafir edilecek öğrenciler, çocuklara özel etkinlikler, İslam tarihi okumaları, musiki sohbetleri, İrfan sohbetleri, Engellilere özel ramazan programları, Bedir gecesi gibi pek çok farklı ve anlamlı etkinlik bu Ramazan’da Eyüp’te tüm İslam alemi ile buluşacak.