Eyüp Belediyesi'nden atık yağ kampanyası

Eyüp Belediyesi, çevre duyarlılığını desteklemek amacıyla 5 litre atık yağ getirene 1 litre bulaşık deterjanı hediye kampanyası başlattı. “Çevreni Koru Hediyeni Al” sloganıyla başlatılan kampanya ile atık yağların çevreye verdiği zararların en aza indirgenmesi ve aile bütçesine katkı sunulması hedefleniyor.

Eyüp Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü “Çevreni Koru Hediyeni Al” kampanyası başlattı. 31 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecek olan kampanyada, ilçe genelinde vatandaşlar getireceği her 5 litre bitkisel atık yağa karşı 1 litre bulaşık deterjanı hediye alacaklar.

Konuyla ilgili konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, atık yağların kanalizasyon sisteminde tıkanmalara yol açtığını belirterek, “İlçemizde çevre duyarlılığı adına böyle bir kampanya başlattık. Eyüp halkının da bu kampanyaya ilgi göstereceğini umuyorum. Bu sayede bir yandan çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olunacak, bir yandan da çok az miktarda da olsa ev ekonomisine katkıda bulunulacak” dedi.

Uzmanlar, bitkisel atık yağların, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturduğunu ifade ediyor. Lavaboya dökülen 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletiyor ve yüzey sularında yaşayan canlı hayatını tehlikeye sokuyor. Ayrıca lavabolara dökülen atık yağlar borularda ve kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara açıyor.

İlçe sakinleri konu ile 444 30 00 numaralı telefondan Beyaz Masa Birimi'ni arayarak bilgi alabilirler. Belediye yetkilileri katılımcılarla iletişime geçerek topladıkları bitkisel atık yağ oranında sürpriz hediyelerini alacaklar.