Eyüp Belediyesi'nden Görkemli Açılış

Eyüp Belediyesi'nin yeni hizmet binasının da aralarında bulunduğu 13 eserin toplu açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Eserlerin ilçeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, belediye hizmet binasının geleneksel mimariyi yansıttığını ve teknik özellikleriyle Eyüp Sultan'a yakışan bir eser olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta eşlik etti.

Tören öncesinde Eyüp Belediyesi'nin yeni hizmet binasını beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Eyüp Belediyesi özel defterini imzaladı. Daha sonra tören alanına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve beraberindekilere açılışı yapılacak 13 eserin içeriğiyle ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Başkan Remzi Aydın’a Özel Teşekkür

Daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür Merkezlerinden okullara yapılan spor ve toplantı salonlarına kadar, bugün açılışı yapılan diğer eserlerle toplam bedeli 66 trilyon lirayı bulan bu yatırımların hayırlı olmasını dileyerek, yatırımları ilçeye kazandıran Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve belediye personeline teşekkür etti.

Gündeme dair düşüncelerini de meydanı dolduran binlerce vatandaşla paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum insanları öldüren, kafa kesen, tecavüz eden, gasp yapan, yakan, yıkan teröristlerin, İslam'ın ve İslam medeniyetinin en büyük düşmanları olduğunu söyledi. Müslüman'ın yıkmanın değil inşa etmenin, öldürmenin değil yaşatmanın, husumetin değil muhabbetin peşindeki kişi olduğunu belirten Erdoğan, İslam'ın Afrika'ya, Güney Asya'ya yani bugün Müslüman nüfusun yoğun olduğu coğrafyaya yayılışının, toprakların değil gönüllerin fethedilmesi sebebiyle olduğunu ifade etti.

AB'ye Mesaj; "Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş"

Bangladeş'e seslenen Erdoğan, "Bangladeş'te 75 yaşında bir mücahide, hiç bir dünyevi günahı olduğuna inanmadığımız insana, idam kararı veren zihniyeti lanetliyorum. Her türlü girişimde bulunmuş olmamıza rağmen, burada kinin, nefretin, bu denli yaygınlaşmasını ve şu anada kadar, bu tür idamları yapan bir anlayışı, ben ne demokratik bir anlayış, ne de adil bir yönetim olarak görüyorum." diye konuştu.

Suriye'de 12 milyon insanı mağdur edilmiş, 600 bine yakın masum katledilmişken hiç bir Müslaman'ın bu vebalden kendini ayrı tutamayacağını ifade eden Erdoğan, şu anda Bangladeş'teki gelişmelere sessiz kalanların da bu vebalden kurtulamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altında iken şu anda AB bakın 'Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş."

"Aramızdaki birliği, beraberliği, dayanışmayı çok daha güçlendirmemiz lazım"

Şu önemli günlerde belli sıkıntıların yaşandığını belirten Erdoğan, "Bizlerin de aramızdaki birliği, beraberliği, dayanışmayı çok daha güçlendirmemiz lazım." dedi.

Geçen yıl 2 önemli seçimin yaşandığını hatırlatan Erdoğan, "Ondan önceki yıl yine 2 önemli seçim geçirdik. Daha önceki yıl Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi... Ne oldu? Aynı numarayı Brezilya'da yaptılar. Ama tutmadı. Tencere tava hep aynı hava. Onlar çaldılar, onlar oynadılar. Biz de seyrettik. Olay bu kadar basit. Dikkat edin. Bunların hiçbiri de ne demokrasimize ne de ekonomimize ciddi bir kırılmaya sarsıntıya yol açmadı. Olayların sıcaklığıyla ortaya çıkan tereddütler kısa sürede giderildi ve ülkemiz güven içerisinde huzur, istikrar içinde yoluna devam etti." ifadelerini kullandı.

"Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu kongrede aday olmayacağını açıkladığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Hem AK Parti'nin kongre kararının, tüzüğün 70. maddesi gereği Sayın Genel Başkan'ın, Başbakan'ın aldığı bu kararın ve aynı zamanda Sayın Başbakan'ın aday olmama kararının hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle Sayın Başbakan'a yaklaşık 20 aydır başbakanlık sürecinde vermiş olduğu kıymetli hizmetler için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan hiç kimseyi asla unutmaz. Sayın Başbakan'ın da hizmetleriyle milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Ben de huzurlarınızda daha önce başdanışmanım olarak, Dışişleri Bakanım olarak uzun yıllar birlikte çalıştığım, son 20 aydır da Başbakan olarak bu birlikteliği daha ileriye taşıdığımız Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Şimdi 22 Mayıs'taki kongrede seçilecek kişi, Sayın Davutoğlu'ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek. Önemli olan, sorumluluk üstlendiğimiz dönemlerdeki çalışmalarımızla hem milletimizin hem de Rabbimizin huzurunda ibra olmamızdır. Bayrağımızı devralacak yeni arkadaşımıza da şimdiden başarılar diliyorum." dedi.

"Başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sisteminden korkmaya gerek olmadığını belirterek, 'Başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor' dedi. Hem bizden sonraki nesillerimiz için hem de umudunu Türkiye'ye bağlamış yüz milyonlar için güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmak için de sürekli krizlere yol açan mevcut sistem yerine istikrarın ve güvenin garantisi olan başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor. Daha iyi bir önerisi, teklifi, görüşü olan varsa buyursun ortaya koysun, hep birlikte tartışalım. Hepsinden de istifade ederiz. Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil, üzümü yemek. Böyle bir hazırlığı olmayanlara da diyoruz ki, gölge etmeyin, başka ihsan istemeyiz"

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Bugünkü Türkiye, dünün rotasız, hedefsiz, amaçsız Türkiyesi değil. Türkiye'nin önünde 2023 hedefleri gibi kapsamlı ve heyecan verici bir yol haritası var. Milletimiz, doğrudan kendi oyuyla seçtiği cumhurbaşkanı sayesinde, seçimler ve hükümetler gelip geçse de ülke yönetiminde herhangi bir boşluk olmadığını, olmayacağını artık çok iyi biliyor. Benim başkanlık sistemini gündeme getirmemin sebebi de budur. Milletimiz 2007 anayasa değişikliği ile hukuki altyapısı hazırlanan, 10 Ağustos 2014 seçimiyle de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. Bilhassa 7 Haziran seçimleriyle 1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlik dönemin güçlü cumhurbaşkanlığı sayesinde krize meydan verilmeden geçirilmesi milletimizin memnuniyetini daha da artırmıştır. Geldiğimiz noktadan geriye dönüş yoktur. Bunu artık herkes kabul etmelidir. Yeni Anayasa'nın diğer ihtiyaçlarla birlikte milletimizin tercihi ve onayıyla girilen bu yeni yönetim tarzının kurumsallaştırılmasını da sağlayacak şekilde hazırlanacağına inanıyorum.

"Bizim için aslolan milletimizin tercihidir, menfaatidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırk yıllık dava arkadaşlarının içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğu, 12 yıla yakın süre başbakanlığını yürüttüğü bu partiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmesinin birilerini rahatsız ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Niye rahatsız oluyorsun? Bundan daha doğal, daha tabii ne olabilir. Cumhurbaşkanı olmam demek, geçmişimle ve arkadaşlarımla tüm ilişkilerimi kesmem anlamına gelir mi? Tam tersine ben bu kimliğimle Cumhurbaşkanlığına aday oldum ve milletimin yüzde 52'sinin teveccühüyle bu makama geldim. Her değişim beraberinde yeni bir heyecan, yeni bir dinamizm getirir. AK Parti genel başkanlığı ve başbakanlıkta yaşanan değişimin de ülkemiz için böyle hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum. Değerli kardeşlerim, Türkiye'nin son 13 yıldır, tabii hemen başladılar, 'Bak ekonomide ne oluyor, işte ne olacak' Onlar avunup gitsinler. Evelallah, 2008'de de aynı şeyi yaptılar. 'Ekonomi dibe vuracak' dediler. Ben ne dedim. 'Teğet geçer' dedim. Teğet geçti mi? Geçti. Şimdi yine aynı şeyleri söylüyorlar. Boşuna davul-zurna çalmayın, bu millet dimdik ayakta, bu ülke dimdik ayakta. Evelallah yarınlar bugünden daha da iyi olacak. Hiç endişe etmeyin. Kardeşlerim, bize eğilmek yaraşmaz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz, başka bir yerde asla. Türkiye'nin son 13 yıldır demokrasi ve ekonomi alanında yaşadığı büyük dönüşüm, aynı zamanda güçlü bir istikrar ve güven ortamının tesisine de imkan sağlamıştır. Hatırlayınız, geçmişte bu tür bayrak değişimleri çok büyük krizlere, çok büyük spekülasyonlara yol açardı. Yeni anayasa meselesi Tayyip Erdoğan'ın şahsi meselesi değildir. Başkanlık sistemi konusu Tayyip Erdoğan'ın kişisel talebi değildir. Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı tecrübeler sonunda geldiği yer hem yeni anayasayı hem başkanlık sistemini acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkarmıştır. İşte Meclis Genel Kurulu'nda olanları görüyorsunuz değil mi? Komisyonlarda olanları görüyorsunuz değil mi? Ah kardeşlerim ah. Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bunları göremezsiniz. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi'ni terörize etmeye çalışıyorlar. Ama bunlara milliyetperver, vatansever parlamenterler fırsat vermediler, fırsat vermeyecekler. Ben buna inanıyorum. Bu konjonktürde kendilerini veya kendi arzu ettikleri birini milletimizin başkan olarak seçmeyeceğini görenler halkın gönlünü kazanmaya çalışmak yerine sistemi tıkamaya çalışıyorlar. Böyle bir anlayışı kabul etmiyoruz. Türkiye bu anlayışa rağmen 13 yıldır tarihi reformlara imza attı. İnşallah yine bunlara rağmen yeni anayasa ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz. Bizim için aslolan milletimizin tercihidir, milletimizin menfaatidir."

"Türkiye'nin birinci başkanı olarak görevine başlayacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 64. hükümetin görev başında olduğunu, 22 Mayıs'tan sonra 65. hükümetin kurulacağını belirterek, şöyle devam etti: "Aynı şekilde şahsım 12. Cumhurbaşkanı olarak bu görevde bulunuyorum. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühü ile bu göreve gelecek kişi; Türkiye'nin birinci başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Tam tersine herkesten bu değişime destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz. Meseleyi kişiselleştirenlerin ülke ve millete karşı sorumluluktan kaçtıklarını biliyoruz.

Remzi Aydın: "Millete rağmen değil, millet için belediyecilik"

Törende bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, Eyüp'ün Mekke, Medine ve Kudüs ile birlikte medeniyet coğrafyamızın önemli mekanlarından biri olduğunu belirterek, "Sizleri hizmet yapmaktan onur duyduğum kutlu belde Eyüp Sultan'da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor ve safalar getirdiniz diyorum. 1994'ten başlayarak "millete rağmen değil millet için" belediyecilik anlayışının tohumlarını atan zatıalinizin hizmetlerini biz Eyüplüler yakınen müşahade ettik ve bugünün hadimleri olarak da örnek almayı sürdürüyoruz. Manevi dünyamızın ve kadim medeniyetimizin güzide merkezlerinden ilçemizdeki tüm proje ve çalışmalarımızda halkımızın rızası ve ilçemizin niteliği temel belirleyici kriterler oldu. Bu çerçevede değer-insan-mekan ilişkisi belirleyici bir kriter olarak öne çıkmaya devam edecektir. Çünkü bizler insanın sadece üreten veya tüketen bir varlık olmadığına inanıyoruz" dedi.

Değerlerle bezenmiş, nitelikli, kendine ve çevresine duyarlı ruh ve beden arasında ahengi yakalamış birey ve toplumlara ulaşma gayreti içinde olmamızın temel görevimiz olduğuna inanıyoruz diyen Başkan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü; "Göreve geldiğimizde verdiğimiz sözlere uygun olarak, eğitime, gençliği, kültür ve spora özel önem verdik. Bu yöndeki hizmetlerimizle tebaruz etmeye başladık. İlk defa Gençlik Spor Müdürlüğümüzü kurduk. Türkiye'de ilk defa yüksek hızlı trenle Konya kültür gezileri başlattık. Gençlerimizi Balkan coğrafyasıyla buluşturduk buluşturmaya devam ediyoruz. Gençlik proje uygulamalarımızla ödüllendirildik. Bu yaklaşımlarla, 20 yıldan beri milletin teveccühünü kazanmış bir yerel yönetim anlayışının, önemli bir noktasını teşkil eden Eyüp Sultan ilçemizin hizmet halkalarına bugün bir yenisi daha ekleniyor. Geleneksel mimari anlayışı ve akıllı bina niteliğiyle yeni hizmet binamızla birlikte gençlik, engelliler, spor, yeşil alanlar, sanat ve kültür gibi hayatımızın hemen her alanına dokunan hizmet noktalarımız milletimize hizmete başlıyor.Tarihi ve manevi alanımız Eyüp merkezimizle, yoğun nüfus ve yaşam alanı olan Alibeyköy bölgemiz ve düşük yoğunluklu ve doğal yaşam niteliği ile Göktürk kuzey bölgemizdeki insanımız bu hizmetlerden faydalanacaktır. Elbetteki bu çalışmalar süreklilik, istikrar, istişare ve vizyon birlikteliği ile oluşturulmaktadır. Hizmet binamızın arsasını yıllar önce kamulaştıran eski başkanlarımızdan Ahmet Genç ve geçen dönem inşaatı başlatan selefim İsmail Kavuncu ve yine ilçemize önemli bir spor salonu kazandıran Kadir Topbaş başkanlarıma ve emeği geçen personelimize çok teşekkür ediyorum"

Başkan Aydın, "Siyaset ve belediyecilik anlayışımızla da açtığınız yoldan muhkem bir şekilde yürümeye devam edeceğiz" diyerek sürdürdüğü konuşmasını, "Tüm gayretlerimiz bu yöndedir. Bu hususiyet, bizler için hem avantaj hem de sorumluluktur. Sorumluluk bilinciyle kuşanmış nesiller ve yöneticiler olarak beklentimiz; ancak ve ancak milletimizin duası ve Rahman'ın rızasıdır" sözleriyle tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından, Eyüp'e kazandırılan 13 eser için hazırlanan kurdeleyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve protokol üyeleri birlikte kestiler.

Eyüp’te hizmete alınan 13 eser
- Eyüp Belediyesi Yeni Hizmet Binası
- Göktürk Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru
- Revize edilen portatif spor salonu (10 adet)
- Eyüp Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonu (İBB)
- Eyüp Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası
- Rami Bir Nefes Parkı
- Göktürk Gençlik Kültür Sanat Merkezi
- Eyüp Sultan Araştırmaları Merkezi (EYSAM)
- Kemerburgaz Hayvan Kliniği
- Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi (ESER)
- Eyüp Film Akademisi (EFA)
- Güzeltepe Gençlik Kültür Sanat Merkezi
- Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetim Merkezi (ESTAM)