Eyüp Belediyesi, dünyanın ortak sorunu haline gelen madde bağımlılığı konusunda çözüm üretmek amacıyla çalışmalara başladı.

Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayan C4 - Bağımlılıktan İyileşme Çözümleri modeli ile ilgili olarak konunun uzmanlarıyla gerçekleştirilen istişare toplantısında, Eyüp Belediyesi sınırları içerisinde açılması planlanan rehabilitasyon merkezleri için yapılabilecekler görüşüldü.

Ensari Konağı’nda gerçekleştirilen toplantıya, C4 ekibinden Yönetim Kurulu Başkanı Richard Ohrstrom, Türkiye Operasyon Yöneticisi Çiğdem Sönmez ve Yerel Yönetimler Sorumlusu Yasemin Cankurtaran’ın yanı sıra, çocuk ve gençler için üretilen projeler ile özel olarak ilgilenen, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın Eşi Tülay Aydın, Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Genel Koordinatörü Yücel Erence, Rehabilitasyon Koordinatörü Sevgi Akoğlu, Ar-Ge Birim Koordinatörü Hasan Güllük ve Ar-Ge Danışmanı Hakan Memur katıldı.

“Türkiye ve Dünyadaki Uygulamaları İnceliyoruz”

Toplantıda konuşan Eyüp Belediyesi Ar-Ge Birim Koordinatörü Hasan Güllük, yerel yönetimlerin bakanlıklarla birlikte eş zamanlı çalışmalar yaptığını ifade ederek “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bağımlılığın önlenmesi konusunda belediyelerin de önlem almasını istiyor, biz de Eyüp Belediyesi olarak bu sürece dahil olmak istedik. Belediyemizin sınırları içerisinde yer alan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı rehabilitasyon merkezleri için neler yapabileceğimizi düşündük. Benzer bir uygulamayı hayata geçiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledik. Dünyada yapılan uygulamaları da öğrenip, Eyüp’ün kültürel yapısına uygun bir sistem oluşturmak istiyoruz” dedi.

Ohrstrom; “Her Bölgenin Kendi Yapısına Uygun Bir Sistem Geliştirilmesi Şart”

C4 Bağımlılıktan İyileşme Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı Richard Ohrstrom da aynı amaç doğrultusunda bir araya geldiklerini ifade ederek “Ben de eski bir kullanıcıyım ve hala iyileşme sürecim devam ediyor çünkü bu hiç bitmeyen bir süreç. 30 yıl uyuşturucu madde kullandıktan sonra bağımlılıktan kurtuldum, şimdi de kullanıcıların iyileşmesi için çalışıyorum. C4 uygulamasında her bölge kendi sistemini oluşturuyor, bölgede yaşayan vatandaşların kültürel yapısına ve dokusuna uygun bir sistem geliştiriliyor, Eyüp için de bunu yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Eski bir kullanıcı olan ve kendisini “İyileşmekte olan Bağımlı” olarak tanımlayan C4 Türkiye Operasyon Yöneticisi Çiğdem Sönmez’in iyileşme ilkeleri ve sistemin uygulama aşamalarıyla ilgili olarak verdiği bilgilerin ardından toplantı sona erdi.