Eyüp ile Lübnan Arasında Dostluk Köprüsü

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın Lübnanlı konuklarını ağırladı. Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadieh ve beraberindekiler Başkan Aydın’ı ziyaret etti. Ziyarette iki kurum arasında iyi niyet protokolü de imzalandı.

Deirnbouh Belediye Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadieh Dünya Belediyeler Birliği Başkan adaylığı döneminde Başkan Kadir Topbaş’a Türk ve Müslüman olması nedeniyle destek verdiklerini anlattı.

Saadieh, “30 Lübnanlı belediye Portekizli adaya destek vermek istediklerini söylediler. Ancak biz bir çoğuna bunun doğru olmayacağını söyledik. Türk başkana oy vereceğiz dedik. Bunun sonrasında da Türkiye ile yakın ilişkilerimiz oldu. Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısına katılıp sonrasında da üye olduk. Kütahya Belediyesi ile bir işbirliğimiz oldu. Ben 60 yaşımda ilk kez Türkiye’ye bu vesile ile geldim. Türkçe dersleri almaya başladım. Oğluma da Türkçe öğretiyorum” dedi.

18 yıldır başkanlığını sürdürdüğü birliğe üye 27 belediye olduğunu belirten Başkan Mohamad Saadieh, “Bölgede 3 tane de unutulmuş Türkmen köyü var. Köylerin durumları pek iç açıcı değil. Ancak buna rağmen bizden tek istekleri Türkçe öğretmeni oldu. Başka hiçbir şey istemediler. Bizim Türkiye’den maddi bir beklentimiz yok. Biz her konuda birbirimize el uzattığımızı göstermek için buradayız” diye konuştu.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, “Lübnanlı kardeşlerimizle birlikte hareket etmeyi biz de istiyoruz. Ülke olarak 10 yıldan fazla bir zamandır ortaya çıkan yeni bir vizyonumuz var. O topraklara verdiğimiz önemi tüm dünya biliyor. İşbirliğine her zaman açığız” diye konuştu.

Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadieh Eyüp Belediye Başkanı Lübnan’a davet ederken, ayrıca iki kurum arasında bir de iyi niyet protokolü imzalandı.

Ziyarette Lübnan Türk Derneği Başkanı ile Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer de hazır bulundu. Her iki başkan da imza töreninden önce birbirlerine hediyeler sundular.