Eyüp Kültür Sanat Merkezi Sezon Açılışı Yapıldı

Belediyemizin 2014-2015 Kültür Sanat Sezonu açılışı 10 Ekim Cuma akşamı Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sezgin Maden’in sunduğu etkinlikte evsahipliğini Başkanımız Remzi Aydın üstlenirken, Profesör İlber Ortaylı, ‘Tarih Aynasında Eyüp’ü anlattı. Ünlü sanatçı Ahmet Özhan ise, ‘Eyüplü bestekarların’ eserlerini seslendirdi.

Programa, Ak Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, gazeteciler, sanatçılar ve Eyüplüler katıldı.

Program açılışında konuşan Başkanımız Remzi Aydın, Eyüp’ü kültür sanatın, huzurun başkenti yapacak projelere imza atmaya başladıklarını söyledi. Belediyeciliği sadece yol yapmak, alt yapıyı geliştirmek olarak görmediğini ifade eden Aydın “Kültür ve sanat insana yatırımın en önemli yapı taşıdır. Bireylerin, toplumların nitelikli ve sağlam olmaları, dünyaya yön verecek bir olgunluğa erişmesi kültürlerine ve medeniyetlerine sahip çıkarak onları yaşatmasına bağlıdır” dedi.

Başkanımız konuşmasını geceye katılan herkese teşekkür ederek şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki beş yıl bu anlayışla devam edeceğiz. On ila yirmi yaş arası bütün gençlerimizi sanat, spor ya da kültür faaliyetlerimizden en az birisiyle tanıştıracağız. Toplumsal önderlerimizin her kesiminden şahsiyetleri barındıran ve ecdadımızın bize bıraktığı mekânları barındıran beldemiz bizim referansımızdır. Bu yüzden sadece Eyüp’e değil bir dünya interlandına sesleniyoruz. Gecemize katılan herkese teşekkür ediyorum.”

İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ise programda yaptığı konuşmada, son zamanlarda yaşanan gerginliklere değindi. Ünal “Ülke olarak sıkıntılarımızın son bulmasını temenni ediyorum. Kültür-sanatı sokağa taşıyarak sıkıntılarımızı azaltabiliriz” dedi.

Eyüp Kaymakamlığı görevine üç gün önce başlayan Abdullah Dölek ise, kültür sanat etkinlikleri ve güzel projeleri nedeniyle Eyüp Belediyesi’ne teşekkür etti.

Gecede, ‘Tarih Aynasında Eyüp’ başlığında bir konuşma yapan Profesör İlber Ortaylı da, Eyüp’ün tarihi dokusuna değindi.

Ortaylı, Türk mezar sanatının en büyük eserlerini barındıran Eyüp İlçesinin, İstanbul Kuşatması’nda şehitlikle mükâfatlandırılan sahabeler yurdu olduğunu söyledi. Prof. İlber Ortaylı “Eyüp Mezarlığı bize kasvet değil huzur veriyor. Eyüp, İstanbul’un bahçesi, dinlenme yeridir. Bizans zamanında piknik yeriydi. Eyüp’e canlılık katan Osmanlı’dır. İnanıyorum ki Remzi Başkanımız bu önemli beldemizi çok daha da iyi hale getirecektir. Tarihi dokuyu koruyarak, bu manevi havayı soluyup, kültür ve sanatı burada yaşatmak, sempozyumlar, etkinliklerle Eyüp’ü bir tarihi ve kültürel anlamda da cazibe merkezi getirecek projeleri nedeniyle Belediye Başkanımızı takdir ediyorum” dedi.

Programda, Hayali Said Efendi’ye atfen sahnelenen ‘Kavuklu ve Pişekar’ gösterisi büyük alkış topladı.

Türk Müziğinin usta ismi Ahmet Özhan’ın Eyüplü bestekarların şaheserlerinden derlenmiş özel konseri beğeniyle izlendi.

Başkanımız Remzi Aydın, Prof. İlber Ortaylı’ya teşekkür ederek, çiçek ve plaket verdi.

Gecenin kapanış konuşmasını Başkan Yardımcımız Ahmet Turan Koçer yaptı. Koçer, gecede naif sesiyle dinleyicileri mest eden Ahmet Özhan’a teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.