Eyüp Olası Depreme Hazırlanıyor

Eyüp Belediyesi, İstanbul'da yaşanması muhtemel depreme hazırlanmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle; Eyüp Sultan Afet Yönetim (ESAY) Birimi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte, EyüpSultan Meydanı’na Deprem Simülasyon Tırı ve stand kurdu. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı etkinlikte, Eyüplülere Deprem Simülasyon Aracı ile deprem anı yaşatıldı, afet ve acil durum farkındalık eğitimleri verildi.

ESAY tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Deprem Simülasyon Tırı’nda genç yaşlı tüm Eyüplülere 6,1'den 7,4'e kadar deprem etkisi yaşatılarak bir tatbikat yapıldı. ESAY ve AFAD görevlileri, simülasyon tırına gelen Eyüplülere, deprem anında yaşanabilecek kazaları, yapılması gerekenleri ve nasıl davranılacağını tatbiki olarak anlatarak bilgi verdi. Etkinlikte, Yalova, Düzce ve Van depremi gibi doğalafetlerin topluma verdiği zararlar da anlatıldı.

Etkinliğe katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın çocuklarla birlikte simülasyon Tırı'nda deprem anını yaşadı.

Başkan Remzi Aydın, depreme karşı hazırlıklı olmak gerektiğini ifade ederek, "1999 depremini yaşamıştım, Allah bir daha yaşatmasın o anları. Biz de AFAD'ın yaptığı çalışmaya katılıyoruz, çocuklarımızı bu anlamda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Depremin bir kader olmadığını bilmemiz lazım. Deprem öncesinde ve sonrasında olacakları bilip, toplumsal bilinçlendirmeye yönelik bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Simülasyona girenlere ESAY ve AFAD el broşürleri hediye edildi, ESAY hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu arada Mahalle Afet Gönüllüsü olmak isteyenlerin de hazırlanan form ile kayıtları alındı.