Eyüp Ramazan'a Hazır

Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra İslam medeniyetinin 4. önemli merkezi, Ebu Eyyub El Ensari’nin diyarı Eyü Ramazan’a hazır. Eyüp Belediyesi vatandaşları bu mübarek ayın maneviyatına uygun olarak geçirebilmeleri için farklı etkinliklere imza attı. Ayrıca Eyüp Sultan’a gelecek vatandaşların huzur içinde ibadetlerini geçirebilmeleri için belediyece her türlü tedbir alındı.

Ramazan ayı geldiğinde 11 ayın sultanının vazgeçilmez mekanı, bu mübarek günleri karşılamaya hazır. Farklı bir Ramazan konseptiyle vatandaşları buluşturacak olan Eyüp Belediyesi hazırlıklarını tamamladı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın büyük önem verdiği ve Ramazan’ın ruhuna ve maneviyatına uygun etkinliklerin gerçekleştirileceği Eyüp’te bu Ramazan bambaşka olacak. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Eyüp Belediyesi olarak Ramazan’ın ruhuna uygun etkinlikler planladık. Bunun yanı sıra özellikle yurt dışı iftarlarımız var. Bu iftarlar özellikle bize gelen taleplerle ilgili olarak belirlendi” dedi.

ÇOCUKLARA ÖZEL İFTAR

TRT’nin her gün iftar ve sahur programları gerçekleştireceği Eyüp Sultan Camii Meydanı geçtiğimiz yıllardan farklı bir şekilde planlandığını ve ilçede 11 farklı noktada Ramazan programları düzenlendiğini ifade eden Başkan Aydın, “ Her bir programımızın niteliği de farklı. Mekanlara uygun programlar düzenledik. Medresemizde eğitim programları olacak. Fıkıh sohbetleri ve vaazlar olacak. Kültür merkezimizde tasavvuf etkinlikleri olacak. Bu programlarda kadınlarımızı da unutmadık. Meydana kurulacak led ekran vasıtasıyla, hergün İslam coğrafyasından; Buhara, Bosna, Kahire gibi merkezlerden iftar yayınları gerçekleştirilecek. Ayrıca İslamın kutsal beldelerinden Medine ve Mekke'den hergün sabah namazı sonrası canlı yayın yapılacak. Her gün Eyüp Camii Meydanı'nda 3 farklı lokasyonda oluşturulacak kubbeli yapıların altında akademik kariyerleri olan şahsiyetler etrafında Ramazan Ayı'nın ruhuna uygun sohbet etkinlikleri gerçekleştirilecek. Camide namaz kılarken arka saflarda gülüşen, koşturan çocuk sesleri yoksa gelecek nesiller adına korkmak gerekir. İşte bu durumdan yola çıkarak çocuklarımıza dinini küçük yaşlarda öğretebilmek büyük önem taşımakta. Bu nedenle çocuklarımız için çok farklı Ramazan etkinlikleri planladık. Çocuklara orucu sevdirerek, ramazan ruhunu aşılıyoruz. Çocukların çok sevdiği Keloğlan, Rafadan Kardeşler ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmalar ile pedagog eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda olacak. Her gün Öğle Namazı sonrası Eyüp Sultan Meydanı’nda, Anadolu'da Çocuklara Orucu sevdirmek amacıyla yarım gün tutturulan orucun (Tekne Orucu) Eyüp'te uygulanarak Öğlen Namazı sonrası çocuklara hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapılacak. Ayrıca vatandaşlarımızın ibadetlerini huzur içinde gerçekleştirebilmeleri için de belediye olarak üzerimize düşen her türlü tedbiri aldık Vatandaşlarımızı Eyüp’e bu kutsal mekana bekliyoruz” dedi.

FARKLI ETKİNLİKLER VATANDAŞLA BULUŞACAK

Eyüp Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamında ayrıca, Afife Hatun Kültür Evi, Caferpaşa Kültür Merkezi ve Eyüp Belediyesi’ne bağlı diğer etkinlik merkezleri ve alanlarda, meal okumalarından, iftar sofralarına, Ramazan sohbetlerinden sema gösterilerine kadar pek çok farklı etkinlik tüm Türkiye ve dünyadan ziyaretçilerle buluşacak. Eyüp’ün geleneksel hale gelen mahalle iftarları, özel sahur programları da Ramazan ayı boyunca yapılan etkinlik arasında. Bu iftarlarda özel sohbetlerin yanı sıra çok özel film gösterimleri de gerçekleştirilecek. Bu etkinliklerde birbirinden ünlü ve özel sanatçılar sahne alırken, gerçekleştirilecek sohbetlere de konunun en tanınan uzmanları katılacak. Uzmanlar başta Ramazan’ın fazileti olmak üzere pek çok konudaki sohbetlerle vatandaşları bilgilendirecek. Vaazlar, mukabeleler, Esnaf duası, İslam ülkelerinden canlı yayınlar, Sohbet halkaları, Hadis sohbetleri, yurt dışından misafir edilecek öğrenciler, çocuklara özel etkinlikler, İslam tarihi okumaları, musiki sohbetleri, İrfan sohbetleri, Engellilere özel ramazan programları, Bedir gecesi gibi pek çok farklı ve anlamlı etkinlik bu Ramazan’da Eyüp’te tüm İslam alemi ile buluşacak.