Eyüp Sultan Afet Yönetim Birimi Hazırlıklarına Başlıyor

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın ilçedeki vatandaşların güvenliği için Başkan Yardımcılarından Ahmet Turan Koçer yönetiminde kurdurduğu ESAY Eyüp Sultan Afet Yönetim Birimi, sahada lojistik ve insan gücü olarak İstanbul AFAD' a destek olmak amacıyla bir ekip oluşturdu.

Strateji Geliştirme Müdürlüğü'ne bağlı ESAY Birimi; Başbakanlık AFAD, İstanbul AFAD ve Üniversite işbirliği ile Tehlike ve Risk Analizi, Risk ve Zarar Azaltma Önerileri, Afet ve Acil Durum Yönetim Planı, Birim İçi Eğitim, Tatbikatlar ve Arazi Eğitim çalışmalarını birlikte yürütecektir. Birim bünyesinde oluşturulan Afet destek ekibi önümüzdeki günlerde Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi ( AFADEM) eğitmeni Ahmet Daştemir tarafından arama ve kurtarma eğitimleri alacaktır. Eğitim kapsamında kampçılık eğitimi, arama kurtarmada kullanılan malzemeler, yürüyüş ve intikal eğitimi, haberleşme, telsiz kullanımı, haber kağıdı ve ceride, afet durumlarında yiyecek ve içecek ihtiyaçları, enerji kesintileri, kayıp vakaları,mahsur kalan vatandaşlara yardım, acil durumlarda teknik malzeme kullanımı eğitimi, sığınakların yeniden kontrol edilip kullanıma hazır hale getirilmesi, uyarı sirenleri, yeşil alanlar, barınma yerleri, atölyeler, parklar ve ağır makinaların hazır kıta olması için uygun bir organizasyon yapılacak ve uygulamalar için sorumluluklar verilecektir.

Diğer taraftan ESAY Birimi, vatandaşların katılımı ile oluşturmayı düşündüğü Mahalle gönüllülerine de afetlere karşı alınacak önlemlerin eğitimlerinin verilmesi ve tatbikatlar yaptırılması konusunda çalışmalara destek verecektir.