Eyüp Sultan'da Berat Kandili Coşkusu

Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandili'nde vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmek için Eyüp Sultan Camii'ne akın etti. Eyüp Belediyesi camii avlusunu dolduran binlerce vatandaşa artık geleneksel hale gelen pilav kavurma dağıtırken diğer tarafta da yine Eyüp Belediyesi'nin mehter takımının konseri vardı.

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi. Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki; "Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim"

Bu mübarek gecede inananlar Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra İslam dünyasının dördüncü kutsal mekanı sayılan Eyüp Sultan'a akın etti. Eyüp'e gelen binlerce vatandaş Eyüp Sultan Camii'nde akşam namazını kılıp dualar ettiler.

Eyüp Belediyesi de ibadet için Eyüp'e gelen vatandaşlara kandil gecelerinde geleneksel hale gelen pilav ve kavurma ikramında bulundu. Akşam namazı öncesinde ise yine Eyüp Belediyesi'nin mehter takımı vatandaşlara unutulmaz bir konser sundu. Eyüp Meydanı'nı dolduran vatandaşlar yağan yağmura aldırış etmeden mehter konserini hem izledi hem de telefonları ile fotoğraf ve görüntüler kaydettiler.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, uzun süredir devam eden bu ikram ve konserlerin bundan sonra da devam edeceğini belirterek tüm vatandaşların Berat Kandilini kutladı.