Eyüplü gençler Karlofça ve Novi Sad'ı gezdi


Eyüp Belediyesi’nin Balkan turunun üçüncü gününde gençler Karlofça Antlaşmasının yapıldığı Kaflofça Kasabası’nı ve Novi Sad’ı gezdi.

Eyüp Belediyesi'nin başarılı öğrencileri ödüllendirmek için düzenlediği Balkan Turu, üçüncü gününde. Sabah erken saatlerde otobüslerle Makedonya’nın Üsküp şehrinden yola çıkan öğrenciler, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a geldiler. Gençler burada da tarihi mekanları dolaşarak bilgi aldılar.

Gezinin üçüncü gününde gençler Sırbistan’da ilk olarak Belgrad’a 70 km uzaklıkta, Tuna Nehri kıyısında kurulu Karlofça Kasabası’na gitti. Burada 1699 yılında Karlofça Antlaşması’nın imzaladığı yeri görme imkanı bulan gençler, tarihte çok önemli bir yere sahip olan mekanlarda gezmenin heyecanını yaşadı.

Ardından Avrupa’nın en büyük ıhlamur ormanlarının arasından geçerek Novi Sad’a gelindi. Burada da gençler yine rehberler eşliğinde Novi Sad Meydanı ve tarihi mekanları gezdiler.

Tur sırasında Büşra Uzunoğlu isimli öğrenci duygu ve düşüncelerini aktararak şunları söyledi; ”Eyüp Belediyesi’nin Balkanlar Turu çok güzel geçiyor. Bugün Karlofça’ya geldik ve Osmanlı’nın Karlofça Antlaşması’nı imzaladığı yeri gezdik. Burada tarihi ve manevi değerlerimizi görerek adeta o günleri yaşıyoruz. Karlofça Kasabası gayet güzel. Özellikle evlerini beğendim. Büyük apartmanların yerine küçük tatlı evler olması çok hoşuma gitti. İlk kez yurtdışına çıktım. Çok heyecanlıyım. Eyüp Belediyesi'ne teşekkür ederim”

Yuşa Bölük isimli öğrenci ise bu geziyle manevi olarak yenilendiklerini belirterek, "Bugün Novi Sad’tayız. Çok güzel bir mekan. Daha önce hiç yurtdışına çıkmamıştım. Bu bir ilk oldu. Arkadaşlarımızla çok güzel eğleniyoruz, öğreniyoruz. Bir zamanlar ecdadımız buradaymış, şimdi de biz onların bıraktığı eserleri görüyoruz. Biz buralarda kendimizi evimizde gibi hissediyoruz” şeklinde konuştu.