Eyüplü kadınlar ESKEP ile kazanıyor

Eyüp Belediyesinin kadınlara özel projeleri arasında yer alan Eyüp Sultan Kadın Emeği Programı (ESKEP) üretici kadınlar ile tüketiciyi bir araya getirerek, Eyüplü kadınların ekonomik ve sosyal yönden kalkınmaları ve aile bütçelerine destek olmaları sağlanıyor.

Eyüp Belediyesi, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nün yürüttüğü Eyüp Sultan Kadın Emeği Programı ile üreticiyi ve tüketiciyi bir hale getiriyor. Yapılandırılan bu proje Eyüp’te ikamet eden kadınların emeklerini değerlendiririliyor.

Üretilen ürünlerde belli bir standart oluşturmak ve kaliteyi canlı tutmak adına ESKEP'li kadınlara bu konularda bir çok kurslar veriliyor. Bu kurslarda iğne oyası, otantik takı, aşçılık, kuaförlük, el sanatları gibi bir çok branşta dersler veriliyor. Halk eğitim ile ortaklaşa verilen kursların sonunda eğitimini tamamlayan kadınlara sertifika verilerek aynı zamanda da yeni ufuklar açılmış oluyor.

Eyüplü kadınlar bu kurslarda verilen eğitimler neticesinde ürettikleri ürünleri belirli bir kalite ile insanların beğenisine sunarken, ailelerine ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla “benim emeğim” diyebilecekleri ürünlerin satışına imkan sağlanıyor.

ESKEP'li kadınların ürettiği yelekler, patikler, çantalar, cüzdanlar, başörtüleri, takılar ve daha birçok ürün Eyüp Tarihi Oyuncakçılar Çarşısında bulunan stantta satışa sunuluyor. Çeyizlik özel tasarım ürünlerin de bulunduğu stant, yaklaşık olarak 420 ihtiyaç sahibi kadının ürünlerine yer veriyor.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN AMACANINA ULAŞTIĞINI GÖRMEK BİZE ŞEVK VERİYOR

Projeyle ilgili olarak konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, “Hanımların el işlerindeki becerileriyle para kazanmaları ve aile bütçelerine katkıda bulunmaları bizleri memnun ediyor. Var olan iş gücünün ortaya çıkmasına vesile oluyoruz. Yaptığımız çalışmalar toplumun tamamını kapsasa da özellikle kadınlara ve çocuklarımıza yönelik ayrıcalıklar tanıyoruz. Burada kadınlarımızın emeğini değerlendirdiğini, evine katkı sağladığını görmek ve buna vesile olmak bizim için ayrı bir mutluluk. Yapılan her çalışmanın amacına ulaştığını görmek bizim şevk ile hizmet etmemizi sağlıyor.” şeklinde konuştu.

“BİZLERE BU FIRSATI SUNAN BAŞKANIMIZ REMZİ AYDIN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Kurulduğu ilk günden beri ördüğü bebek yelekleri stantta satılan Reyhan Katrak, “İlk zamanlarda çok ihtiyacım vardı, ördüğüm yeleklerin burada satılmasıyla geçimimi sağlıyordum, şimdi durumum düzeldi ancak bakmakla yükümlü olduğum bir aile var. Onların çocuklarını okutmasına katkıda bulunmak için ürünlerimi buraya vermeye devam ediyorum. Bu hizmetten çok memnunum ve bizlere bu fırsatı sunan Başkanımız Remzi Aydın’a çok teşekkür ederim” diye konuştu.

EV EKONOMİMİZE KATKIDA BULANMA İMKANI YAKALADIK”

Eyüplü Begüm Müderrisoğlu, ESKEP'le tanışmasını anlatırken şu ifadeleri kullandı, “ESKEP'in önünden geçerken gözüme çarptı ve tanışmam bu şekilde oldu. Arkadaşımla berabere yaptığımız ürünleri satmak gibi bir düşüncemiz vardı. Çocuklarımız var çalışamıyoruz ama evimize de bir katkıda bulunmak istiyoduk. Hemde boş durmamak adına bir şeyler yapmayı planlıyorduk. Evimizde yaptığımız sepetleri buraya getirme kararı aldık ve ESKEP'le böyle bir başlangıç yaptık.

İlk ESKEP ile tanıştığımızda Neslihan Gümüşhisar hanımla iletişim kurduk, çok güler yüzlü, çok tatlı bir şekilde karşıladı ve bize çok güven verdi. Bu ilk adımla beraber evde yaptığımız supla ve sepetleri buraya getirmeye başladık ve ürünlerimiz satılmaya başladı. Eyüp Belediyesinin biz çalışmayan hanımlara sağladığı bu hizmetten çok memnunuz bu projenin daha da çok desteklenip daha güzel yerlere gelmesini istiyoruz. Bu proje kadını çok güçlendirici bir şey. Bizleri motive eden ve güçlü kılan bu proje için Eyüp Belediye Başkanı Remzi beye çok teşekkür ederim. Emeklerimizin artık bir karşılığının olduğunu bilmek bizleri çok mutlu ediyor. ”

ESKEP'İ ÖĞRENDİM HAYATIM DEĞİŞTİ”

ESKEP'i internetten araştırıp ne olduğunu öğrendiğini söyleyen Hatice Sınar, “Burada neler yapıldığını, nasıl çalışmalar yürütüldüğünü öğrendiğim de bu çalışmaya dahil olmak istedim. Bunun ardından yaptığımız ürünleri satılmak üzere ESKEP'e teslim ettik. Ürünlerimiz satıldıkça ve biz karşılığını aldıkça tekrar bir hırsla ördük ve ürünlerimizi oluşturduk. Kadınlar gerçekten üretebiliyorlar. Önemli olan kadınların bu üretkenliklerini alıcı ile buluşturabilecek ortamların olması. Bu eksiği ise ESKEP biz kadınların yerine hallediyor ve üretici ile alıcıyı buluşturuyor. ESKEP ile hayatım değişti” dedi.