Eyüplü Konya'yı istedi belediye yaptıEyüp Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Çanakkale, Bursa ve Edirne gezileri vatandaştan büyük ilgi görmüştü. Gezi sırasında yapılan ankette ise görmek istedikleri yer sorulduğunda büyük farkla Konya çıktı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da, “Eyüp’ten Mevlana’ya Vuslat Yolculuğu’nu” hayata geçirdi.

2014 yılında Eyüp Belediyesi tarafından Çanakkale, Bursa ve Edirne’ye düzenlenen gezilere bu yıl Konya da eklendi. Vatandaşlara bu geziler sırasında yapılan ankette “en çok görmek istedikleri şehir” sorulmuştu. Sonuçların değerlendirmesinde Konya büyük bir farkla ilk sırada yer aldı.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK KONYA DEDİ

Ankete katılan Eyüplülerden 676’sı Konya dedi. Konya’ya gitmek isteyenler yüzde 58’i oluşturdu. 79 kişi de Şanlıurfa’yı talep etti. Bu iki ili sırasıyla Ankara, Nevşehir, Adıyaman, Kapadokya ve Karadeniz Bölgesi ile Mardin izledi.

HIZLI TRENLE KONYA’YA

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da bu taleplere kayıtsız kalmayarak “Eyüp’ten Mevlana’ya Vuslat Yolculuğu” projesini başlattı. TCDD ile yapılan anlaşma ile de Eyüplüler bu projede Konya’ya Hızlı Tren ile yolculuk yapacaklar. Yine aynı ankette gezilerden memnuniyet oranı yüzde 93 olarak çıktı. Vatandaşların neredeyse tamamı Çanakkale, Bursa ve Edirne gezilerinde hiçbir sıkıntı ya da problemle karşılaşmadıklarını belirttiler.

TÜRBE ZİYARETİ İSTEĞİ İLK SIRADA

Aynı ankette vatandaşlar, belediyenin İstanbul içinde de gezi düzenlemesini talep ettiler. İstanbul içindeki gezi taleplerinde ilk sırada Türbe ve kutsal mekan ziyaretlerinin olması yer aldı. Türbe ziyareti isteğini, müze gezileri ve boğaz ve piknik organizasyonları izledi.