Eyüplü öğrenciler teleskoplarla gözlem yaptı

Eyüp Belediyesi Ali Kuşçu Uzay Evi tarafından “Uzay Haftası" kapsamında ilçedeki öğrencilere yönelik düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

Her yıl 4-10 Ekim tarihleri arasında tüm dünyada ‘Uzay Haftası’ olarak kutlanılıyor. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından, Uzay Haftası nedeniyle okullarda astronomi ile ilgili seminerler düzenletiliyor.

Bu arada Ali Kuşçu Uzay Evi'nde, İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı ve Genel Astronomi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Talat Saygaç tarafından uzay ve karadelikler konulu seminer verildi. Prof. Dr. Saygaç, öğrencilere aktardığı bilgilerle astronominin önemine değinirken, astronomi biliminin Türkiye’de geç önem kazandığının altını çizdi. İslam dininin ilk emrinin ‘oku’ olduğunu hatırlatan Saygaç, öğrencileri okumaya ve öğrenmeye teşvik edici açıklamalarda bulundu.

Çok sayıda öğrenci ve velinin katıldığı seminerde, Ali Kuşçu Uzay Evi sorumlusu Yüksek Astronom Hatice Bahar Atalı ve eğitmen Reyhan Çelik de öğrencilere yaptıkları çalışmaları anlattı.

Seminer sonrasında öğrenciler bahçeye kurulan teleskoplarla Satürn ve Ay'ı gözlemleme şansı buldular. Geç saatlere kadar süren gözlemlerde öğrenciler Ay ve Satürn'ü ilk defa bu kadar yakından görmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar.

Gözlemler sırasında öğrencilere Yüksek Astronom Bahar Atalı ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü öğrencileri de eşlik ederek Satürn ve Ay hakkında detaylı bilgiler verdiler.