Eyüplü Şehitlerin Aileleri İçin Kurbanlar Kesildi

Eyüp Belediyesi tarafından Kurban Bayramı'nın birinci gününde 44 şehit için 44 kurban kesilerek, ailelere teslim edildi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın artık geleneksel hale gelen bir projeyi devam ettirdiklerini belirterek, “Bu vesileyle belki de şehit yakını ailelerimizin gönüllerine su serpiyoruz, onların yavrularını hayırla yad etmelerine vesile oluyoruz. Bayramlarımız inşallah birlik, beraberlik ve kaynaşmamıza vesile olur” dedi.

Şehitler için önce Eyüp Sultan Camisi'nde bayram namazında dualar edildi. Ardından Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü İmarethanesi'nde bir araya gelen şehit ailelerin, bayramlarını kutladı. Şehitler için kesilecek kurbanlıkların önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydın, bu yıl da, farklı ve anlamlı etkinlikle şehit aileleri ile bir araya geldiklerini belirtti.

Belediyenin geleneksel bir projesini devam ettirdiklerini ifade eden Aydın, her sene Eyüp'te şehitler için, manevi bir vekaletle kurban kestirdiklerini söyledi. Başkan Aydın, "Geçen sene 43 şehit ailelerimizin adına kurban kestirmiştik. Maalesef bu sene 44'e çıkmak durumunda kaldık. Ailelerimiz de buradalar. Bu vesileyle belki de gönüllerine su serpiyoruz, onların yavrularını hayırla yad etmelerine vesile oluyoruz. Bayramlarımız inşallah birlik, beraberlik ve kaynaşmamıza vesile olur" diye konuştu. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp'teki Büyükşehir Belediyesi'nin kesim hanesinin hijyenik ve modern şartlarda hizmet verdiğini ve randevuyla kesim yapıldığını anlattı. İlk kesimleri şehit ailelerine ayırdıklarını dikkati çeken Başkan Aydın, ailelerin koçlarını kendilerinin seçtiklerini ve kesimlerini yaptırıp hazır bir şekilde alıp evlerine götürdüklerini kaydetti.

“BİZ BARIŞ VE SIHHATLİK İSTİYORUZ”

Vakıflar Bölge Müdürlüğü İmarethanesi'nde şehitleri için kurbanlarını kestiren ailelerin de üzgün olduğu gözlendi. Bayrama buruk girdiklerini gözyaşlarıyla ifade eden aileler, kesilen kurbanlarla şehitlerinin ruhlarının şad olacağını dile getirirlerken Eyüp Belediyesi’ne ve Başkan Aydın’a kendileri için yaptıkları bu hayır için teşekkür ettiler.

Şehit ailelerinden Gülizar Aydoğan, 20 sene önce çocuğu Kasım Aydoğan'ın şehit oldu olduğunu söyleyerek, "Oğlum henüz çok gençti. 9 gün kalmıştı tezkere almaya. Ne söyleyeyim. Biz barış ve sıhhatlik istiyoruz. Bizi hatırlamaları da çok iyi ve güzel bir duygu. Bir damla su döküp ateşi söndürsen güzel olur. Maaşım yok. Biz onlar sayesinde bir araya gelip toplanıyor ve görüşüyoruz. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun" dedi.

75 yaşındaki Fikri Çakır, Hakkari Şemdinli de, oğlu İsmail Çakır'ın 1990 yılında şehit olduğunu anlatarak, “Bir tane erkek evladım, 3 tane kızım vardı. Allah onu o mertebeye layık gördü. 21 yaşındaydı. Bir buçuk senelik evliydi. Başka ne söyleyebilirim. İki aydır yüreklerimiz yine sızlamaya başladı. Nice anaların evlatların ve ailelerin ocakları söndü. Yetim çocuklar ve yalnız eşler kaldı. Her sene. Her zaman aynı. 2 ay içerisinde de yine onlarca şehit verdik. Sonu ne olacak. Biran önce bunun çaresine bakılsın" diye konuştu.

Ayrıca Eyüp Belediyesi tarafından Vakıflar İmarethanesi’ne kurban kesimi için gelen vatandaşlara ve şehit ailelerine kavurma, pilav ve ayran ikram edildi.