Eyüplüler İşaret Dilini Öğreniyor

Eyüp Belediyesi ilçedeki vatandaşlara işaret dili kursu veriyor. İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle ESER Projesi kapsamında Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Koordinasyon Merkezi’nin başlattığı projede, vatandaşlar 120 saatlik kurs sonunda bir işitme engelli ile günlük yaşamda anlaşabilecek seviyeye geliyor.

Eyüp Belediyesi işitme engellilerle kolay ve rahat iletişim kurmak isteyen Eyüplüler için işaret dili kursu başlattı. Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan proje, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. İlk başta tek sınıf olarak planlanan işaret dili kursuna çok sayıda başvuru olunca, sınıf sayısı üçe çıkarıldı. Proje sorumlusu Sevgi Akoğlu, “Sosyal alandaki bir ihtiyacı karşılamak amacıyla böyle bir kursu hayata geçirdik. İşitme engelli vatandaşlarımızın işaret dilini isteyen herkese öğreteceğiz. Onların ve ailelerinin hayatını bu sayede kolaylaştırmış olmayı hedefliyoruz” dedi.

İLGİ BÜYÜK

Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu eğitmenlerinden Ayşegül Taşkın’ın verdiği derslere ilgi de oldukça büyük. Ailesinde işitme engelli olan ya da işitme engellilerle bir aracı olmadan iletişim kurmayı amaçlayan kursiyerlerden oluşan proje, Mayıs ayına kadar devam edecek.

120 SAAT SÜRECEK

Eğitmen Ayşegül Taşkın, Türk işaret dili alfabesi ile başlayan kursun daha sonra temel kelimelerle devam ettiğini belirterek, “Her gün 5 saate uygun modüllerimiz var. Ona uygun derslerle ilerliyoruz. Aile içinde ve günlük yaşamda kullanılacak kelimeler başta olmak üzere bir eğitimimiz söz konusu. Hastane ve alış veriş ortamlarında aslında çok gerekli işaret dili. Bir çok ortamda yaşayarak gördüm. Hastaneye gittiğinde işitme engellilerimizin şikayetini doktorlarımız anlayamıyorlar. İşaret dili işte bu yüzden önemli. Bir kadın çocuğunu kaybettiğinde “Ben çocuğumu kaybettim” demek için sesini çıkaramıyor ve bunu da karşısındaki kişiye anlatamıyorsa bu zaten en kötü durum ve işaret dilinin de amacı bu. Bunu anlayabilmek. İnsanları işaret dili kullanarak o bireyleri topluma kazandırmak. Bağımsız bir şekilde onların iletişim kurabilmesini sağlayabilmek için var işaret dili. 120 saatlik kursta genelde anlaşılabilecek düzeye geliniyor. İnsanların bu 120 saatlik kursu almaları yeterli oluyor” dedi.