Eyüplüler Osmanlı Başkentlerinden Edirne'deydi

Eyüp Belediyesi, Konya, Edirne, Çanakkale ve Bursa’ya yaptığı kültür gezilerine ara vermeden devam ediyor. Eyüplülerin bu kez de Edirne’yi tanıma fırsatı buldu.

Osmanlı mimarisinin usta eserleri ile dolu Edirne’ye yolculuk yapan Eyüplü vatandaşlar şehrin önemli noktalarını gezerek keyifli saatler geçirdiler. Huzur Başkenti Eyüp’ten yola çıkan ilçe sakinleri Osmanlıya başkentlik yapmış, Cumhuriyet kurulana kadar sultanların uzlet yeri ve önemli siyasi kararların alındığı şehir konumunda bulunan; camileri, inanç merkezleri, köprüleri ve kervansarayları adeta bir açık hava müzesi olan Edirne'yi adım adım dolaşma fırsatı buldular.

Tecrübeli rehberlerin eşlik ettiği kültür gezisinde, ilçe sakinleri Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı Selimiye Camii, hat yazılarıyla meşhur Eski Camii, alanında tek kabullenen Üç Şerefeli Camii, Rüstem Paşa Kervansarayı, Balkan Savaşında 200. 000 şehidimizin anısına yapılan Balkan Şehitliği, Kırkpınar yağlı güreşlerin yapıldığı Saray içi ve Saray-ı Cedid-i Amire (yeni saray), Arasta Çarşısı, Ali Paşa Çarşısı, on gözüyle eşi bulunmaz olarak nitelendirilen Tunca Nehrinin üzerindeki Taş Köprü ve diğer köprüleri gezdiler.

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri de Eyüp Belediyesi'nin ikramları arasında yer alıyor. Şehrin meşhur yemeklerinden biri olan Edirne ciğerini de tadan Eyüplüler geziden memnun kaldıklarını belirterek tekrar gelmek istediklerini söylediler.