Eyüplüler, ‘Yaslıada'yı Gözyaşları İçerisinde İzledi…

Kültür Merkezi’mizde sahnelenen ‘Yaslıada’ oyununu izleyen Eyüplüler, duygusal anlar yaşadılar.

Eski başbakanlarımızdan merhum Adnan Menderes'in trajik hikâyesini sahneleyen oyunda, Yassıada mahkûmlarının zulüm dolu günleri anlatılıyor.

'Yaslıada' oyunu, Adnan Menderes ve arkadaşlarının Yassıada'daki son 48 saatini anlatıyor. Sanat3 Tiyatro tarafından sahneye konulan, Fatih Gülbaba'nın yazdığı, yönetmenliğini Sami Gülbaba'nın yaptığı oyun, bir dönem oyunu olması dolayısıyla ön plana çıkarken, Adnan Menderes'li yılların ilk kez tiyatro sahnesine konmuş olması yönüyle de önem taşıyor. Oyunda; Seyfullah Kartal (Adnan Menderes), Alper Türedi (Hasan Polatkan), Vahdet Çakar (Fatin Rüştü Zorlu), Hüseyin Santur, Eşref Seyitoğlu, Erdem Yılmaz ve Yiğit Kartal gibi oyuncular rol alıyor.

İlk kez 2013’te sahnelenen Yaslıada tiyatro oyununun yönetmeni Sami Gülbaba gösteri öncesi yaptığı konuşmada,“Bu tarihi dramı ilk kez tiyatro olarak sahneledik. Aslında dikkat çekmek istediğimiz nokta çok insani bir olay. Eğer idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın konuşmalarına izin verilseydi birbirlerine ve kendilerini seçtiği halka ne söylerlerdi düşüncesiyle yola çıktık” dedi.

Oyunun senaristi Fatih Gülbaba ise sürece değinerek şunları söyledi:“Aslında kimse bu konuyu bütünüyle, arka planıyla anlatamaz. Yazdıkları mektupları yırtıp çöpe atan, ailesiyle görüşmesine bile izin verilmeyen idam edilmiş ve seçilmiş üç vekilin darbeye bakışları, özlemleri ve hasretlerini kimse bilmiyor. Biz sadece çarpıcı anları gösterdik.”

Oyunun final sahnesinde gözyaşlarını tutamayan izleyiciler, ‘Yaslıada’ ekibini ayakta alkışladı.