Eyüplüler Yenikapı'da "Evet" Dedi

Yenikapı’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla "Evet" mitingi gerçekleşti. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’da, Eyüplülerle birlikte, adeta bir şölen havasında gerçekleşen Büyük İstanbul Mitingi’ne katıldı.

Mitingde Kılıçdaroğlu'na eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "16 Nisan'da rekor bir 'Evet' çıkması halinde bu zatın yerinde oturamayacağına inanıyorum." dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise; "İstanbul'a o gece gösterdiği o unutulmaz direniş için şükranlarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum " şeklinde konuştu.

Eyüplüler, Büyük İstabul Mitingi’ne, saatler öncesinde Feshane önünden bindikleri teknelerle denizden gittiler. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Feshane'de, ellerinde Türk bayrakları, AK Parti bayrakları ve Evet yazılı bayraklar taşıyan Eyüplüleri miting alanına uğurladı. Eyüplüler, Yenikapı’da miting alanını dolduran binlerce vatandaşla birlikte “EVET” diye haykırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mitingde konuşmasına; “Bugün Yenikapı bir başka güzel inanıyorum ki yarın da başka bir güzel olacak. Çünkü evetler semaya yükseliyor. Haftaya pazar sandıklar evetler bir başka güzel. Buradan nufusumuzun yüzde 20'sini sinesinde barındıran İstanbul'u saygı ile selamlıyorum” sözleriyle başladı.

“İstanbul 16 Nisan'da öyle bir "evet" demeli ki 99 yıl önce ayaklarıyla bu toprakları kirletenlere dersini vermeli” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü; “İstanbul 16 Nisan'da "evet" diyerek 15 temmuz'da bu ülkeyi işgal etmeye çalışanların taşeronluğunu yapan FETÖ hainlerinin kökünü kazımaya hazır mı. İstanbul 16 Nisan'da "evet" diyerek PKK ve diğer trör örgütlerinin kökünü kazımaya hazır mı?”

“YAPARLARSA YAPSINLAR BİZ YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

“İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda birileri göz süzüyordu. Hep birlikte Elhamdülillah Türkiye olduk. Kısa sürede öyle bir devrim gerçekleştirdik ki küçümseyenler mahçup oldu. Batı "sessiz devrim" dedi. Şimdi o "sessiz devrim" diyenler kudurdular. Ne yaparlarsa yapsınlar biz yolumuza devam ediyoruz. Haksız bir şekilde Belediye Başkanlığı görevimden alınıp cezaevine giderken ‘Bu şarkı burada bitmez’ dedik. 14 yıldır da gece gündüz çalışıyoruz. Burası doğduğum, büyüdüğüm, çalıştığım, siyaseti öğrendiğim, şehr-i emini olduğum şehirdir. İstanbul'da aldığımız feyzle tecrübeyle hamdolsun. Türkiye'ye hizmet ettik. Girdiğimiz tüm mücadelelerde İstanbul kapı gibi arkamızda durduğu için hep galip geldik. Bugüne gelinceye kadar çok çileler çektik. İstanbul 16 Nisan'da EVET diyerek ecdadının emanetine sahip çıkıyor mu? Sadece geçmişine değil bugününe de sahip çıkıyor mu? Çocuklarına geleceğine en güzel mirası bırakmaya hazır mı?”

"BİRÇOK LİDER ÖZLEMİNİ ÇEKİYORDU "

“16 Nisan'da merhum Özal'dan Demirel'e Türkeş'ten Erbakan'a kadar tüm liderlerin özlemi olan bir sistemi hayata geçiriyoruz. Çok zor şartlar geçirdik. Ne zaman önemli bir projeyi hayata geçirmeye kalksak, birileri ortalığı karıştırmaya çalıştılar. Her seçim bir imtihana dönüştü.

“EVET İDAM'IN YOLUNU AÇAR”

“Cihan yıkılsa şu Yenikapı Meydanındaki birlik, beraberlik, kardeşlik sarsılmaz.

15 Temmuz gecesi darbecilerin sokağa çıktığını gördüğünde bu millet yine geldikleri gibi giderler dedi istiklaline ve istikbaline sahip çıktı. 16 Nisan'da çıkacak 'Evet' idamın yolunu açar. Meclis'ten geçip bana geldiğinde ben de tereddütsüz onaylarım. Şehitlerimizin katillerini affetme yetkimiz yok. Ben bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

“ÇAĞRIMIZI YAPTIK SEN NEDEN GELMEDİN”

“Burada bir şey anlatacağım çok önemli; O gece 03,30 civarında havalimanına indiğimde beni binlerce vatandaşım karşıladı. Üzerimizde F-16'lar uçuyor. Havalimanını çevreleyen darbecilere aldırmadan benim kardeşlerim sahip çıktı. Aynı gece benden 3 buçuk saat kadar önce CHP Genel Başkanı oraya gelmişti. Kendi ifadesiyle 23.30 civarında havalimanına iniyor. Bakıyor ki ortalık karışık. Hemen Bakırköy Belediye Başkanının evine gidiyor. Geçenlerde bir televizyon kanalında izledim. Sayın Cunmhurbaşkanı beni haberdar etseydi bende gelirdim diyor. Yahu biz FaceTime'den çağrımızı yaptık sen neden gelmedin. Demek ki bundan sonra Kılıçdaroğlu'na iadeli taahhütlü göndermemiz lazım”

“CHP’Lİ KARDEŞLERİMİZE ÜZÜLÜYORUM”

“Sonra diyor ki 'Kontrollü darbe'. Bu sözler şehitlerimize dokunur. Kasetle geldi ya koltuk kontrollü. 8. seçimini kaybedecek ama o koltuktan gitmez. CHP'li kardeşlerimize üzülüyorum: Bu felakete maruz kalmalarına üzülüyorum. 16 Nisan'da rekor bir 'Evet' çıkması halinde bu zatın yerinde oturamayacağına inanıyorum. Bu sabah Trabzon'da konuşuyor. Yeni sistemi eleştiriyor. Yahu sanki CHP'nin geçmişini okumamış. Gazi Mustafa Kemal hem Cumhurbaşkanı hem partisinin genel başkanı değil miydi? İsmet İnönü, hem genel başkan hem Cumhurbaşkanı da değil miydi? Kaldı ki dünyada bunun örnekleri çok ama 'nasıl milleti kandırırım' bunu düşünüyor. Siz hizmette tarafsız olacaksınız. Biz şu kadar hizmet yapıyoruz. Diyor muyuz Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden şunlar geçer şunlar geçemez”

İSTANBUL’A 127 KATRİLYON YATIRIM YAPTIK

“Biz eserlerimizle ortadayız. 127 katrilyon şehrimize yatırım yaptık. Bunları burada konuşmaya gerek yok. Herşey ortada. Denizin altından araçları geçirdik. Keza Istıranca'dan getirilen su. Bir de benim aşkım olan Kanal İstanbul projesi var.”

“CUMHURBAŞKANIMIZA SAHİP ÇIKTIĞINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başbakan Binali Yıldırım ise meydanı dolduran binlerce kişiye seslenerek "İstanbul şehirlerin anası, barışın, hoşgörünün, kahramanlığın sarsılmaz kalesidir. Bu şehrin güzel insanları 15 Temmuz gecesi bütün dünyayı bir kez daha kendisine hayran bıraktı. İstanbul'a o gece gösterdiği o unutulmaz direniş için şükranlarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıktığınız için sizlere teşekkür ediyorum. İstanbul! Şehitlerimiz, ruhunuz şad olsun! Allah sizden razı olsun gazilerimiz. Başınız her zaman dimdik olsun ey şehit ailesi kardeşlerimiz”

“MİLYONLARA NEDEN YALAN SÖYLEDİN”

“Çok değil 8 ay önce bu kürsüde darbeyi lanetleyen Kılıçdaroğlu bugün diyor ki; ‘15 Temmuz kontrollü bir darbedir’. Madem bir yalandı, Yenikapı'da milli irade mitingine katılıp milyonlara neden yalan söyledin. 15 Temmuz'da İstanbul'un kadınlarının her biri Nene Hatun oldu. O gece İstanbul geçilmedi. O gece milli iradeye kastedenler geldikleri gibi gittiler”

"15 TEMMUZ'DA SERT KAYAYA ÇARPTILAR"

“Bunlar 15 Temmuz'da sert kayaya çarptı. İstanbul, bugün ‘sizi denize dökeceğiz’ diyenlere Yenikapı Meydanı’ndan cevap veriyor. Sayın Cumhurbaşkanım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınız döneminde birlikte çalıştık. Ak Parti'yi kurarken de beraberdik. 3 Kasım seçimlerinden beri yine beraber çalıştık. Bizim hareketimizde ben yok biz var. Bizim mücadelemizde kardeşlik var. Bizim mücadelemizde birlik ve beraberlik var. 15 yılda İstanbul'a merkezi hükümet olarak 139 milyarlık yatırım ve destek sağladık. 7 tepeli İstanbul'a dev eserler kazandırıyoruz. İstanbul Ankara hızlı treni, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 3. Havalimanını yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın hayali Kanal İstanbul projesini de hayata geçiriyoruz”

"1. DÜNYA SAVAŞI GİBİ"

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı dış saldırıları, tuzakları görüyorsunuz. Tıpkı 1. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi Türkiye'yi dize getirmek isteyenler karanlık bir oyun peşinde. Cumhurbaşkanımıza suikast planları yapıyorlar, hükümetimizi yok etmeye çalışıyorlar. Ama başaramadılar. Ne çukur kazanlar, ne FETÖ milletin yolunu kapatamadılar kapatamayacaklar. Allah'ın yardımı ve millet iradesiyle her türlü saldırıyı püskürttük. Halkın tercihini sindiremeyenlere karşı dik durduk. Sandıktan çıkan her EVET şer odaklarının hesaplarını bozacak”

"EN BÜYÜK ESERİMİZ"

“Şimdi Türkiye'nin en büyük eseri olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi(ni kurmaya hazırız. En büyük eserimiz olacak. Türkiye'de artık güçlü hükümetler dönemi başlıyor. Güçlü meclis dönemi başlıyor. Türkiye kalıcı istikrara kavuşacak. Ekonomi daha hızlı büyüyecek. Demokrasi standartlarımız yükselecek. Yargı sadece bağımsız değil aynı zamanda tarafsız olacak. Gençlerimiz, siyasetle tanışacak. 16 Nisan Türkiyemiz için mübarek olsun”

Yıldırım'ın konuşmasından sonra bakanlar tek tek sahneye çıkarak meydandaki halkı selamladı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sesinden "Evet" şiiri Yenikapı Mitingi'nde ilk kez yayınlandı.