Eyüplülerden Fetih Şöleni'ne Dev Katılım

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve Eyüplülerle birlikte, Yenikapı'da düzenlenen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Fetih Şöleni'ne katıldı. Teknelerle Eyüp'ten Yenikapı'ya giden binlerce Eyüplü muhteşem Fetih Şöleni'ni izlediler.

Başkan Remzi Aydın ve İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Eyüplülerle birlikte, tekneyle Yenikapı'ya geçtiler. Fethin 563. Yılı kutlamaları çerçevesinde Yenikapı'da düzenlenen muhteşem Fetih Şöleni'ne katılan Eyüplüler, tarihi bir kutlamaya tanıklık etmiş oldular.

Şölende Mehteran Birliği Konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve Özel Fetih Kutlaması yapıldı. Şölen için Yenikapı Sahili'ne dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesi kuruldu. Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem fetih yeniden canlandırıldı.

Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhlar titiz bir çalışmayla yeniden sahnelendi. Yurt içinden ve yurt dışından konusunda uzmanı 520 kişinin görev aldığı şölende, teknolojinin son imkanlarını da kullanarak 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte görkemli bir fetih gösterisi sunuldu. Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik sahnede; Fatih Sultan Mehmet Han ile onun muzaffer askerlerinin İstanbul'u fethine ve bu kutlu ana gözleriyle tanıklık etti. 85 kişilik TSK Mehteran Birliği'nin yanında 478 kişilik tarihi Osmanlı Birliği de görev aldı. Özel oluşturulan 563 kişilik TSK Mehteran Bölüğü, marşları, sesleri ve heybetli görünüşleriyle fetih ruhunu gözlere ve gönüllere nakşetti. Günümüze kadar taşınan mehter ateşini gösteriye de taşıdı.

Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'nin en yetenekli pilotlarından oluşan Türk Yıldızları, sergiledikleri gösteri uçuşuyla yine nefes kesti.