Eyüpspor'un emektar malzemecisi Ogün Faydalı: Bir sevdadır Eyüpspor

O Eyüpspor'un gerçek bir emektarı...

Eyüpspor onun için bir takımdan öte bir aile, bitmeyen bir sevda…

“Eyüplü olmak bir ayrıcalıktır” diyecek kadar doğma büyüme Eyüpsultanlı olan, Eyüpspor'un 15 yılı aşkın süredir malzemeciliğini yapan Ogün Faydalı'dan söz ediyoruz.

52 yaşındaki Ogün Faydalı, futbolcuların ve teknik ekibin de deyimiyle nam-ı diğer Ogün Babası, “Eyüpspor benim için bir sevdadır” diyor.

Eyüp Postası’nda yer alan habere göre; Bundan 15 sene önce bir günlük bir iş için Eyüpspor'un kapısından giren ve o gün bu gündür takımın malzemeciliğini yapan Ogün Faydalı şöyle konuşuyor;

“Resmi olarak 15 senedir takımın malzemeciliğini yapıyorum ama benim Eyüpspor'la tanışmam çok daha eskilere dayanır. Yaklaşık 30 senedir Eyüpspor'a hizmet ediyorum.

Bu süre zarfında aralarında Cihat Arslan, Ender Gonca, Mehmet Şahan ve Hamza hocanın da olduğu en az on beş teknik direktör, beş başkan ve yüzlerce futbolcuyla çalıştım.

Bu kulüpten kimler geldi kimler geçti ama biz hala buradayız. Allah sağlık sıhhat verdiği sürece de bu kulübe hizmet etmeyi sürdüreceğiz inşallah”

“BU İŞ SEVDA İŞİDİR, SEVMEDEN YAPILMAZ”

“Bu iş sevilmeden yapılmaz, normalde bu iş iki üç kişiyle yapılır ama ben 15 senedir tek başımayım” diyen Eyüpspor'un emektarı sözlerine şöyle devam ediyor;

“Maç malzemesi ve idman malzemesi ayrıdır ama maç malzemesi daha önemlidir çünkü deplasmana gidilirken unutulan bir forma, kalecinin iki üç renk kazağı gibi şeylerin telafisi yoktur.

Deplasmanlara giderken futbol takımının iki renk formasını götürmek zorundasınız. Futbolcular haftanın belirli günlerinde iki saat idman yaparlar. İdman saatinden bir iki saat önce gelip onların çoraplarını, şortlarını, atletlerini bütün malzemelerini hazırlarım.

İdman sonrası ise yine tüm malzemelerini toplayıp yıkar, katlar ve tekrar bir sonraki idman için hazırlarım. Maç günlerinde ise soyunma odasında bütün futbolcuların formaları asılır, tüm malzemeleri hazırlanır, maç sonrası duş aldıkları için havluları hazırlanır.

Sonrasında ise yine tüm kirli malzemeler toplanır ve yıkanır. Bu iş dediğim gibi herkesin yapabileceği bir iş değil. Bana yardımcı olmak için birçok genç arkadaş geldi ama iki günde kaçıp gittiler”

“KISMETTE EYÜPSPOR'DA HOCALIK YAPMAK DA VARMIŞ”

Eyüpspor'la yüzlerce maça çıkan, deplasmana giden Ogün Faydalı’nın kendisine biriktirdiği birçok anısı var.

Türk futbolunda bir döneme damgasını vurmuş Ahmet Dursun, Ersan Martin, Emre Toraman, Ali Cansun gibi isimlerle çalıştığını söyleyen Faydalı şu açıklamaları yapıyor;

“Birçok başarılı futbolcunun yolu Eyüpspor'dan geçmiştir. Onlarla ilgili bir sürü anım var ama en ilginç anım beş hafta kadar Eyüpspor'u sahaya benim çıkarmamdır. Eyüp Stadı'nda Tokatspor'la oynarken ortalık bir anda karıştı ve sahaya seyirci girdi.

Bir futbolcumuz hakeme vurunca 16 maç ceza aldı. Takım olarak 8 maç ceza alırken o dönemki teknik direktörümüz ve diğer teknik kadro da ceza aldı. Takımı sahaya çıkaracak adam kalmayınca takımın başında beş hafta boyunca sahaya ben çıktım.

Beş maçta üç galibiyet iki beraberlik alarak play off oynadık. Kısmette takıma hocalık yapmak da varmış”