Eyüpsultan Belediyesi Spor Eğitmenlerine Pandemi Semineri

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yaz Spor Okulu’nun açılışı öncesi, birim yöneticilerine ve spor eğitmenlerine pandemi ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Uysal’ın da katıldığı seminerde, Koronavirüs salgını ile ilgili alınması gereken tedbirler, eğitimler sırasında dikkat edilmesi gereken konular anlatıldı.

VİRÜS MUTASYONA UĞRAYARAK HER ZAMAN KENDİNİ YENİLER”

Başkan Yardımcısı Uysal, seminer öncesi yaptığı konuşmada, Covid19 olarak adlandırılan Yeni Koronavirüs hakkında bilgi vererek, “Aralık 2019 tarihinde görüldüğü için bu isim konuldu. Hemen hemen her sene yeni virüsler çıkıyor. Virüs çıktığı gibi kalmaz. Bu seneki Covid 19 önümüzdeki yıl daha farklı kendisini gösterebilir. Virüs mutasyona uğrayarak her zaman kendini yeniler. Virüsler dünyayı işgal etmek isteseler yapacak hiçbir şey yok. O yüzden kendimizi korumamız lazım.”

EN ÖNEMLİ KORUNMA YÖNTEMİ HİJYEN”

“İsmi ne olursa olsun hastalıktan kendimizi korumamız gerekiyor. En önemli korunma yöntemi hijyen. El dezenfektanlarını sürekli olarak kullanalım. En güzeli ellerinizi sabunlu suyla yıkamak. Yağ içeren bir virüs olduğu için sabun gibi yağ çözücülerle çabuk çözülüyor. Sabunla çabuk bozulabilen yapısı var.”

SOSYAL MESAFE VE DOĞRU MASKE KULLANIMININ ÖNEMİ

Eyüpsultan Belediyesi Alibeyköy Spor Kompleksi’nde düzenlenen seminerde Dr. Muhammed Eyüp Han, koronavirüsten korunma yolları, sosyal ortamda mesafenin önemi, uygun maskenin nasıl olması gerektiği, doğru şekilde maske kullanımı ve hijyenin öneminden bahsederek, koronavirüsün bulaşma yollarının göz, burun ve ağız mukozasına temasla, damlacık yoluyla olduğunu hatırlattı.

Dr. Han konuşmasının devamında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 maddelik kuralları anlattı.

Seminer, gençlik merkezleri ve bilgi evi eğitmenlerine de verilecek.