Eyüpsultan Belediyesi, Huzurlu bir şehir, mutlu insanlar, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, ESER

Eyüpsultan’da sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren, kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularıyla birbirinden önemli çalışmalara imza atan Eyüpsultan Belediyesi, “Huzurlu bir şehir, mutlu insanlar” sloganıyla yoluna devam ediyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Hepimiz birbirimize bağlıyız. Varlığı, yokluğu, sevinci ve hüznü paylaşmak... İyiyi çoğaltmak, kötü olanı azaltmak hepimiz için insanlık vazifesi.

Bu anlayışla, devletimizin geliştirdiği sosyal hizmet ve politikalarına yerel yönetim olarak katkı sunmayı, geliştirmeyi, kimseyi kimsesiz bırakmamayı temel görevlerimiz arasında kabul ediyoruz”

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Sosyal hizmetleri; kardeşlik ve duygu birliği olarak tanımladıklarını ve öyle hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bacası tütmeyen bir evden de, yetim bir yavrumuzdan da engelli bir kardeşimizin hayata tutunmasından da sorumlu olduğumuz düşüncesindeyiz.

Şeyh Edebalı'nın Osman Beye nasihatı, kulağımızda küpe: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsanımızı yaşatmak, herkes için daha güzel bir hayat için çalışıyoruz. Mutlu insanlar ve mutlu şehir hedefiyle yola çıktık.

Bu hedefle, dezavantajlı kardeşlerimizin hayata tutunması için Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi'mizi (ESER) hizmete aldık. Eyüpsultan İş ve Kariyer Geliştirme Merkezi’mizi kurduk. İş arayanlar ile iş verenleri buluşturduk.

İŞKUR ortaklığında kurduğumuz merkezle, insanımızın yetenek ve donanımlarına göre istihdam edilmesinin yolunu açtık. Mesleki eğitim kurslarıyla hayata yeni pencereler açtık.

Kadınlarımız için Eyüpsultan Kadın Emeği Programı'nı (ESKEP) kurduk. Kadınlarımızın el emeği göz nuru eserlerine değer kattık. Yetenek ve hobi kurslarıyla ortaya çıkan eserlerin tüketiciye arz edilmesini sağladık.

Yola çıkarken parolamız; mutlu insan, huzurlu şehirdi. Yola aynı parolayla devam ediyoruz. Hamdolsun, Eyüpsultan'da iyi şeyler oluyor.”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilçede gerçekleştirdikleri sosyal hizmetleri şöyle aktardı;

BÜYÜK BİR ESER

Engelli vatandaşlarımızla hayat arasındaki bütün engelleri kaldırmak için 2015'te kurulan Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi (ESER), İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor.

Merkez, sadece Eyüpsultan'da değil aynı zamanda çevre ilçelerimizde ikamet eden 15 yaş ve üzeri zihinsel ve fiziksel engelli kardeşlerimize de hizmet veriyor.

ESER, engelli kardeşlerimizin el becerilerini geliştiriyor ve mesleki eğitimlerle hayata tutunmasını sağlıyor. ESER'de eğitim ve kurs programlarımız 11 ana başlıkta toplanıyor.

Her yıl bu kurslardan yaklaşık 200 özel kardeşimiz istifade ediyor. %40 engelli raporuna sahip olan kardeşlerimiz ESER’de hizmet alabiliyor.

650 m²’lik alanda hizmet veren ESER, Marmara Belediyeler Birliği, Altın Karınca Belediyecilik Yarışması’nda; toplum düzeni ve sosyal hizmetler kategorisinde 3. Oldu. 4.5 yılda 1350 engelli vatandaşımız ESER’den hizmet aldı.

DERYA SAĞLAM: ESER BİZE ALLAH’IN BİR LÜTFU

“Eyüpsultan'a böyle bir kurum kazandıran Belediye Başkanımız Remzi Aydın'dan, buranın yapılmasında tüm emeği geçenlerden ve tüm çalışanlardan Allah razı olsun. Burası bize Allah’ın çok büyük bir lütfu.

Yıllardan beri birçok okula gittik ama hep dışlandık. Ben böyle bir yere gitmedim. Başka ilçelerde de görmedim. Burası bizim Eyüpsultan'a özgü bir yer. Gülşah burada çok mutlu, koşa koşa geliyor; eve gitmek istemiyor.”

GÜLFERRAH ESEN: VERİLEN EĞİTİMLERDEN ÇOK MEMNUNUZ

“Kübra dikiş ve müzik çalışmalarına katılıyor. Burada olmaktan dolayı çok mutlu. Bizde verilen eğitimden ve hocalardan çok memnunuz. Ayrıca belediyemiz Kübra'nın haftada altı gün olan yüzme antrenmanlarına götürülüp getirilmesi konusunda bize yardımcı oluyor.

Hafta içi dört gün ESER'de verilen bir araçla Kübra antrenmanlarına çok daha rahat gidebiliyor. Ben desteklerinden dolayı başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum.”

ELİF ÇAPAN: ESER BENİM İKİNCİ EVİM OLDU

“Keşke ESER'e çok daha önce gelebilseydim, burada çok güzel bir ortam var. ESER'den önce kendimi dışlanmış gibi hissediyorum. Burada yeniden yaşama sevinci ile doldum, kendime güvenim arttı ve hayatıma renk geldi.

Hocalarımla ve arkadaşlarımla çok güzel zaman geçiriyoruz. Buradan ayrılmak hiç istemiyorum. Burada açıkçası yaşayamadığım çocukluğumu yaşadım”

ÖZEL BİR KAFE: ZAHİR KAFE ATÖLYESİ

Engelli kardeşlerimiz için hizmete alınan en önemli kurumlardan biri de Zahir Kafe Atölyesi. 21 Mart 2017'de Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nde törenle hizmete açılan Zahir Kafe Atölyesi'nde down sendromlu ve engelli bireyler istihdam edilerek, onların sosyalleşmeleri ve öz güven kazanmaları sağlanıyor.

Adını engelli bir sahabe olan Zahir Bin Haram'dan alan Zahir Kafe Atölyesi'nde gün içerisinde 5 eğitim almış engelli öğrenci ve 2 sabit personel çalışıyor.

Toplamda 12 öğrencinin dönüşümlü olarak çalışarak, günlük harçlıklarını da çıkarttığı Zahir Cafe haftanın 7 günü 08.30 – 21.00 (Öğrenciler 17.00'ye kadar çalışıyor) saatleri arasında hizmet veriyor.

SEVİLAY ÖĞ: ÇOCUĞUM DA BEN DE MUTLUYUM

“Buraya çocuğumla birlikte haftanın iki günü geliyorum. Çocuğum da mutlu, ben de mutluyum. Kafede güzel zaman geçiriyorlar, sosyalleşiyorlar. Çocuklar evde kapalı kalmıyor.

Çocuklarımız bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalardan ve Başkanımız Remzi Aydın'dan çok memnunuz. Biz engelli çocuk sahibi aileler için çok güzel çalışmalar yaptılar”

CANAN DEMİRTAŞ: ÇOCUKLAR BURADA SOSYALLEŞİYOR

“Bence çok anlamlı bir proje. Yer, mekan olarak çok güzel. Özellikle çocuklar çok mutlu, kardeşim çok mutlu. Bugün onun günü olmamasına rağmen burada olmak istedi. Her zaman kafeye gelmek istiyor. Çocuklar kendilerince faydalı olduklarını hissediyorlar. Sonuçta buraya gelmeseler bütün gün evde uyuyacaklar. Burada sosyalleşiyorlar”

SAFİYE ÇOLAK: BURASI KIZIMA HAYAT VERDİ

“Burası gerçekten çok güzel bir yer oldu. Benim çocuğum ilk açıldığından beri geliyor. Burası ona hayat verdi. Ben işe gidiyorum diye canını veriyor burası için. Uyku uyumuyor. Buradan başka bir yere götüremiyorum.

Bana sen çalışma anne ben sabah bakacağım diyor. Önceden çocuklarımız hep içerideydi. Biz yine parklara götürüyorduk ama buranın yerini asla tutmaz. Bu çevrede böyle bir yer daha yok. Burayı açan belediyemizden ve Başkanımız Remzi Aydın'dan Allah razı olsun”