Eyüpsultan sevgisini notalara döken bir üstat: Nihat İncekara

O Eyüpsultan sevgisini notalara dökmüş, 15 yaşında tanıştığı Türk Musikisi’ne gönül vermiş başarılı bir bestakar ve sanatçı..

Eyüpsultan için 6 beste yapan, 57 bestesi bulunan Bestekar Nihat İncekara'nın “Eyüpsultan'da Sabah” ve “Piyer Loti Sefası”adlı enstrümantal eserleri TRT Repartuvarına kabul edildi.

Eyüpsultan Postası, 1984 yılında kurulan Eyüp Musiki Vakfı'nın 33 yıldır başkanlığını da yürüten Bestekar Nihat İncekara ile bestelerinden birinin de adını taşıyan Piyer Loti'de, müzik yaşamı, besteleri ve Eyüpsultan sevgisi üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Rumeli kökenli bir ailenin ilk çocuğu olan 73 yaşındaki İncekara'nın ailesi, o üç yaşındayken İstanbul’a taşınarak Eyüpsultan'a yerleşmiş.

İlk ve ortaokulu Eyüpsultan'da, liseyi Beyoğlu Ticaret Lisesi'nde okuyan başarılı bestekar, Türk Musikisi ile ilk defa 15 yaşındayken tanışmış.

Eyüpsultan’da radyo tamircisi olan babasının eve getirdiği taş plakları dinleyerek Türk Musikisi’ne ilgi duymaya başladığını söyleyen Nihat İncekara şöyle diyor;

“Beyoğlu Ticaret Lisesi'nde Lise 1. sınıfta okurken müfredatta hızlı yazı yazma sanatı olan steno dersi vardı. Kayıt cihazlarının olmadığı o dönemde steno Meclis’te, mahkemelerde, resmi ve özel mercilerde kullanılan bir yazı sistemiydi.

Ben bu konuda çok iyiydim. Okullar yaz tatiline girince steno hocamız bana 'Bu konuda çok iyisin, yaz tatilinde bunu devam ettir, ilerde sana lazım olur' dedi.

Ben de radyoda dinlediğim şarkıları steno ile yazmaya başladım. Sonra dinlediğim şarkıların söz yazarlarını, bestekarlarını ve makamlarını bulup tespit ettim ve o şarkılar benim dünyama girdiler”

58 YILLIK MÜZİK DEFTERİ

1959 yılında daha 15 yaşındayken yazmaya başladığı şarkı defterini bugüne kadar büyük bir özenle saklayan, dönemin ünlü bestekarlarının ve sanatçıların resimlerini keserek yanlarına bestelerini yazan İncekara şöyle devam ediyor;

“O dönemde Eyüpsultan’da öyle bir kırtasiye olmadığı için Cağaloğlu'na giderek bu hatıra defterini aldım. Dolmakalemle kendi zevkime göre o dönemin ünlü sanatçılarının bestelerini yazdım. Kriminolji ile de bu şarkı defterinin 1959 yılına ait olduğu tespit edilebilir.

Bir konser sırasında yaşayan en büyük efsane bestekar ve sanatçı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça'ya da bu defteri gösterdim. Bana '15 yaşındayken sen bu defteri nasıl yazarsın, o yaşta böyle bir bilgiye sahip olamazsın, bunu nereden akıl ettin' dedi. Bütün defteri inceledi ve imzasını attı.

Yine musiki dünyamızın önemli isimlerinden İstanbul Radyosu'nda klasik kemençe sanatçısı ve koro şefi olan Ahmet Kadri Rizeli'ye gösterdiğimde ‘Bu defter sosyolojik bir hadisedir, ilmi olarak incelenip bir rapor haline getirilmesi lazım. Bu defter 1959 yılında 15 yaşında bir çocuğun şarkı tercihlerini yansıtıyor'

NİHAT İNCEKARA: EYÜP BESTEKARLAR YUVASIDIR

2013 yılında Kadıköy Belediyesi Beste Yarışması'nda 1.'lik ödülü alan İstanbul isimli bestesinin de içinde yer aldığı 57 eseri bulunan Nihat İncekara, ilk bestesini ise 19 yaşında yapmış.

Eserlerinin yarısından fazlasının sözlerinin kendisine ait olduğunun söyleyen Eyüpsultanlı bestekar şu açıklamaları yapıyor;

“Bunlardan altı tanesini Eyüpsultan için yazdım. Bunlar Eyüp Şarkısı, Eyüpspor Şampiyonluk Şarkısı, Rami Şarkısı, Eyüp Lisesi 100.Yıl Marşı, Ensrümantal olarak bestelediğim Eyüpsultan'da Sabah isimli hicaz eser ve Piyerloti Sefası isimli Sultanıyegah bestelerimdir.

Eyüpsultan bestekarlar yuvasıdır. Eyyubi Bekir Ağa, Hacı Arif Bey ve bestekarların en büyüğü Zekai Dede bu isimlerden sadece birkaçı.

Onlar Eyüplüymüşler ama Eyüpsultan'a ait bir şey yapmamışlar çünkü onların zamanında yapılan şarkılar hep aşk ve sevdayla ilgiliydi, yöresel bir şarkı yoktu. Ben de Eyüp'ü anlatan bir şarkı yazmak ve bestelemek istedim”