Kafe Mavna, Eyüpsultan, Alaçatı, Yavuz – Hanife Oflu

Eyüpsultan Postası, gerek farklı tarzda sundukları lezzetleri, gerekse değişik konseptleri ile ilgi çeken mekanları ziyaret ediyor, onların öykülerini sizlerle paylaşıyor.

Bu ay Ege'nin incisi Alaçatı'nın sokaklarındaki kafeleri andıran renkli masa ve sandalyeleri ile misafirlerine huzurlu bir ortam sunan Kafe Mavna'yı sizlerle tanıştırıyor.

Kafe Mavna, Türk Hava Yolları'ndan emekli olduktan sonra yiyecek içecek sektörüne girmeye karar veren Yavuz – Hanife Oflu çifti tarafından işletiliyor.

Muhlaması ve Özbek mantısı ile adından söz ettiren kafe, rengarenk masa ve sandalyelerden oluşan dekorasyonu ile misafirlerine sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor.

Babadan yadigar eski binayı kentsel dönüşüm kapsamında yenileyip alt kattaki dükkana kafe açmaya karar verdiklerini belirten Yavuz Oflu, şöyle diyor;

“Emniyettepe benim çocukluğumun geçtiği yer. Binayı müteahhite vermeden kentsel dönüşüm kapsamında kendimiz yaptık. Altta kalan dükkanı da kiraya verip başkalarının inisiyatifine teslim etmektense kendimiz burada bir şeyler yapalım, muhidin çehresini değiştirecek temiz bir mekan açalım istedik.

Kadınların, genç kızlarımızın rahatlıkla oturacakları temiz bir mekan oluşturalım; muhitin bu mekanla birlikte sosyal çevresine hizmet edelim diye düşündük. O amaçla böyle bir yer açtık.

THY’de çalıştığımız için yurt dışında, ülkemizde bazı güzel örnekler görme imkanımız oldu. O örneklerden esinlenerek kendi çapımızda kendi inisiyatifimizle bir mekan oluşturduk. Hedefimiz herkesin kendisini rahat hissedebileceği, sohbet edebileceği bir mekan oluşturmaktı”

KAFENİN İLGİ ÇEKİCİ İSMİ BABA MESLEĞİNDEN GELİYOR

Kafenin dikkat çeken isminin baba mesleğinden geldiğini vurgulayan Yavuz Oflu, şöyle devam ediyor;

“Bir çok kişi bu ismi merak edip soruyor. Bizim baba mesleği mavnacılıktı. İstanbul'da eskiden köprüler yokken deniz taşımacılığı diye bir meslek vardı.

Karşıdan bu tarafa gelen malzemeler veya denizden büyük gemilerle gelen malzemeler, küçük mavnalar, ağaç tekneler vasıtasıyla İstanbul içindeki depolara, hale taşınırdı.

Bizim de mavnamız vardı. Biz bu mavnadan uzun yıllar geçimimizi sağladığımız için kafeye Mavna ismini koyduk. Geçmişten kalan bir hatıra olsun istedik”

KAFENİN TASARIMI HANİFE OFLU'YA AİT

Kafenin rengarenk masa ve sandalyelerden oluşan, insana sakinlik ve dinginlik katan dekorasyonu ise Hanife Oflu'ya ait.

Kafeye gelen misafirlerin evlerindeki gibi sıcak bir ortamda çay kahve içip sohbet etmelerini amaçladıklarını vurgulayan Hanife Oflu “Tasarımda ağırlıklı olarak benim katkım oldu. Mekanın canlı ve çekici olmasını istedik. Buraya gelen insanlar üzerinde dinlendirici ve huzur verici bir etkisi olsun istedik. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Gelenlerin çoğu burada kendilerini huzurlu hissettiklerini söylüyorlar” diyor.

KAFENİN AÇILIŞINI BAŞKAN REMZİ AYDIN YAPTI

Kafenin resmi açılışının Nisan ayında Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından yapıldığını belirten Yavuz Oflu, sözlerine şöyle devam ediyor;

“Gerek iskanda, gerekse kafenin ruhsatını alırken belediyeyle hiçbir aksama yaşamadık. Başkanımız muhitten geçerken, kendisini çay ikram etmek için kafeye davet ettim.

Sağ olsun bizi kırmadı, işi olmasına rağmen yarım saat oturup bizlerle sohbet etti. Sonra bize resmi açılış yaptınız mı? Resmi açılış yapın biz de katılalım dedi.

Muhitimizde geleneksel olarak yapılan eski Araphanlılar toplantısının burada yapıldığı sırada biz de açılışımızı gerçekleştirdik. Başkanımız da söz verdiği gibi gelerek açılış kurdelasını kesti. Buradan kendisine ilgisinden ve alakasından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Bir de kendisine muhlama sözümüz var, en kısa zamanda bekliyoruz”