Eyüpsultan Belediyesi, bahar temizliği, Ramazan ayı

Eyüpsultan Belediyesi ilçede, bahar aylarının gelmesi ve Ramazan ayının yaklaşmasıyla başlattığı temizlik çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Çalışmalar ilçe sakinlerine daha sağlıklı daha yaşanabilir bir ortam sağlamak, ilçeye gelen misafirler için temiz bir çevre oluşturmak amacıyla yapılıyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın talimatıyla başlatılan temizlik çalışmalarında, Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra İslam aleminin dördüncü kutsal mekanı olarak kabul edilen Eyüpsultan'a dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin memnuniyeti de ön planda tutuluyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri gelen misafirleri daha temiz bir ortamda ağırlama ve memnuniyeti arttırma adına ilçede bulunan 121 cami ile tüm cadde ve sokaklarda aralıksız temizlik çalışması yapıyor.

CAMİLERDE YIL BOYU TEMİZLİK YAPILIYOR

Temizlik ekipleri yıl boyunca, ilçe genelinde bulunan camilerde rutin olarak temizlik yapıyor. Ekipler 21 camide haftada bir, diğerlerinde ise 2 haftada bir halıları süpürüyor, yıkıyor ve gül suyu sıkıyor.

Ekipler son olarak ise Düğmeciler Mahallesi'nde bulunan Şevkibey Camii'nin temizlik çalışmalarını tamamladı.

121 caminin temizliği sırasında hijyen amacıyla kullanılan 30 litre dezenfeksiyon maddesine de 10 litre tamamen saf halde bulunan gül suyu karıştırılıyor. Böylelikle yıkama sonrasında halılarda gül suyu kokusu kalıcı oluyor.

CADDE VE SOKAKLARDA BOYAMA ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Temizlik çalışmaları kapsamında ilçede cadde ve sokaklardaki bordür ve trotuvarlar da boyanıyor. Boyanacak yerler öncelikle süpürge makineleri ile temizleniyor ve tankerlerle yıkanıyor.

Sonrasında bordür ve trotuvarlara işlenen boyanın iyi tutması için kazıma çalışması yapılıyor. Ekipler işlerin pratik olması için kompresör bulunan tabancalı boya makinelerini kullanıyor.

Temizlik İşleri ekipleri ayrıca Eyüpsultan'ın cadde ve sokaklarında da, sulama - yıkama işlemi gerçekleştiriyor. Yıl boyunca, her gün farklı bir mahallenin cadde ve sokaklarını yıkayan ekipler, tankerlerin girebildiği tüm cadde ve sokaklarda haftada en az 1 defa olmak üzere sulama-yıkama yapıyorlar.

Eyüp bölgesinde bulunan 16 mahallenin ana arterleri haftada 2 defa, Göktürk ve Kemerburgaz'da bulunan ana arterlerin tamamı her gün sabah saatlerinde, sokaklar ise haftada en az bir defa yıkanıyor.