Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, temizlik, Eyüpsultan'da Gündem

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Eyüpsultan Belediyesinin temizlik faaliyetleri gündeme geldi.

Belediyemizin temizlik faaliyetlerinin çok iyi olduğunu vurgulayan Başkan Remzi Aydın şu bilgileri verdi:

“Biz yaklaşık 4 yıldan beri geceleri çöp topluyoruz. Bu sistem oturdu. Eyüpsultan Belediyesinin temizlik hizmetleri gerçekten çok iyi. İstanbul'un en iyi ilçelerinden bir tanesi olduğumuzu söyleyebilirim. Tabi yılların getirdiği bir tecrübe, birikim var.

EN İDEAL SİSTEMİ BULDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM”

Otomasyonu, koordinasyonu gayet iyi bir ekibimiz var. Çok tecrübeli, deneyimli arkadaşlarımız var. Sahaya çok ciddi bir şekilde hakimler. Sistem oturdu aslında. Gündüzün geceye göre çok dezavantajları var.

Araç parklamaları, yoğun trafiğin olması gibi şeyler temizlik hizmetlerini aksatabiliyor. Başka güvenlik sebeplerimiz de var bazı mahallelerimiz açısından. Dolayısıyla en ideal sistemi bulduğumuzu düşünüyorum.”

Başkan Remzi Aydın, çevre temizliğinin vatandaşların kullanımıyla doğru orantılı olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Bazı mahallelerimize, bazı sokaklarımıza günde 2-3 defa girdiğimiz de oluyor. Olabildiğince çöp yığılmasın diye. Esas itibariyle çevrenin temizliği vatandaşlarımızın kullanım alışkanlıklarıyla doğru orantılı.

Bizim her mahalleye her sokağa gireceğimiz saat bellidir. Her gün gireriz ama şu saatler arasında gireriz. Diyelim ki 21:30-22:30 arası sokağa gireriz. 22:30'da sokaktan çıktığımız andan 5 dakika sonra vatandaşımız gelir oraya çöp atar. Bu bizi üzen, arzu etmediğimiz bir şey.

TESPİT ETTİKLERİMİZE CEZA KESİYORUZ”

Bunu belli ölçüde aştık ama aşamadığımız sokaklar var. O çöp ertesi günü saat 21:30'a kadar orada kalıyor. Bütün gün kalıyor. Bunu bizim konuşarak, bilinçlendirerek engellememiz lazım. Birbirimizi uyarmamız lazım. Hatta bizim ceza kesmemiz lazım. Tespit ettiklerimize ceza kesiyoruz”

Kurallara uyulduğu takdirde çok daha temiz bir ilçe olacaklarını da belirten Başkan Remzi Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Şehirde yaşıyoruz. Şehrin kurallarına uymamız gerekir diye düşünüyorum. Şehirli gibi davranmamız lazım. Yani çöplerimizi belediyemizin ön gördüğü kurallara göre çıkartmalıyız.

Bizler olaya çok boyutlu bakıyoruz. Vatandaşlarımız açısından, kendi şartlarımız açısından, bizlerin dışındaki diğer kurumların alışkanlıkları ve refleksleri açısından batıyoruz. Yani en etkili, en optimum şartları usulleri oluşturmaya çalışıyoruz.

KURALLARA UYULURSA DAHA TEMİZ BİR İLÇE OLACAĞIZ”

Dolayısıyla vatandaşlarımızdan beklentimiz bu konuda bizim prensiplerimize olabildiğince uymaları.

Kurallara uyulduğu zaman çok daha kolay çok daha rahat ve çok daha temiz ve huzurlu bir ortam olacaktır. Belediyemizin en etkili ve en optimum çalışma tarzını bulduğunu söyleyebilirim”