Eyüpsultan'da Gündem programında Simurg konuşuldu

Eyüpsultan'da Gündem Programı'nın bu haftaki konusu 'Gençlik ve Spor Faaliyetleri' oldu.

Canlı yayın konuğu olan Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Irmak, yapmış oldukları hizmet ve faaliyetleri anlattı.

MEHMET IRMAK: SİMURG, EĞİTİME DAİR SORULAN SORULARA VERİLEN CEVAPTIR

Kişinin kendini keşfetmesini sağlayan Simurg hakkında bilgi veren Mehmet Irmak şöyle konuştu;

"Simurg, Eyüpsultan'ın sokaklarında eğitime dair eksikliklerin ve eğitime dair sorulan sorulara verilen cevaptır. Simurg, 11 çalıştaydan sonra, akademik düzeyde, kendine ve Eyüpsultan'a özgü bir programdır.

Simurg bir efsane değil, Simurg bir dershane de değil. Simurg'un özü, bizim eğitim sistemimizin bir eksikliği olan "öğrencinin kendisini kefşetmesi"dir. Simurg'un, Milli Eğitim'in bir alternatifi olmadığını özellikle belirtmek istiyorum.

MEHMET IRMAK: EYÜPSULTANIMIZI İNGİLİZCE ANLATABİLECEK ÖĞRENCİLERİMİZ VAR

Simurg Dil Evi’mizi açtık. Şu an aldığı eğitimler sonucunda Eyüpsultanımızı İngilizce anlatabilecek öğrencilerimiz var. Başkanımızın direktifi ile burada eğitim gören öğrenci sayısını yükselteceğiz. İlerleyen süreçte yetişkinleri de bu programa dahil etmeyi hedefliyoruz"

Simurg öğrencisi olan Taha Sönmezışık ve ailesi de Eyüpsultan'da Gündem Programı'nın konukları arasındaydı.

Simurg öğrencisi olmasının yanı sıra aynı zamanda oyunculuk da yapan Taha Sönmezışık, Simurg’da geçirdiği vakitleri şu sözlerle ifade etti;

“Öğretmenlerimiz çok iyi. Dersleri eğlendirerek anlatıyorlar. Atölyelerde çok zevkli vakit geçiriyorum. Özellikle Ebru atölyesinde geçirdiğim vakitlerde kendimi çok mutlu hissediyorum. Öğretmenlerimizin işlerini çok severek yaptığını gördüm ve bu bana çok olumlu şeyler katıyor.

Taha’nın annesi Derya Sönmezışık ise şöyle konuştu;

“Taha’dan küçük ikiz çocuklarım var ve Simurg’a başlamaları için onların yaşlarının dolmasını bekliyorum. Taha 3 yıl önce Simurg’la tanıştı. Biz başka yerleri de seçenek olarak sunduk Taha’ya.

Fakat Taha öğretmenlerinden ve aldığı eğitimlerden çok memnun. Biz Taha’yı hiç yönlendirmedik, hep kendi karar verdi. Simurg’un bu konuda çok katkısı oldu. Çocuğum kendi seçip kendi karar veriyor.

Simurg’da eğitimciler özenle seçilmiş ve iletişimleri çok güzel. İstediğimiz zaman istediğimiz konuyla ilgili sorularımızı sorabiliyoruz. Belediye’nin yeri olunca maddi durumu elverişli olmayan vatandaşların gittiği bir yer gibi algılanıyor. Buradaki eğitimi parasını ödediğiniz halde veremeyen birçok kurum var.

Ben küçüklüğümde Belediye Başkanlarını hiç görmüyordum. Ama çocuğumuz resmen Belediye Başkanımız Remzi Aydın’la büyüyor. Belediye Başkanını çok yakından tanıyor çocuğum, bu çok önemli bir şey. Buradan Belediye Başkanımız Remzi Aydın’a da çok teşekkür ediyorum"

Simurg’lu öğrencilerden Edanur Karakuş ve ailesi de canlı yayın konukları arasındaydı.

Edanur Karakuş Simurg’la tanıştıktan sonra hayatında nasıl değişiklikler olduğunu anlattı;

“Ben 11.sınıftayken tanıştım Simurg’la. Ders çalışma verimliliğim yoktu daha önce. Öğreneğin, Matematik dersim kötüydü. Ama buraya başladıktan sonra her konuda öğretmenlerime sorular sorabildim. Ve Matematiğim oldukça ilerledi.

Matematik dışında ben burada Ebru sanatı ile tanıştım. Daha önce hiç bilmediğim bir şeydi. Fakat şimdi yaptığımız çalışmalar sergilenecek seviyede çalışmalar. Hem stres atıyorum hem öğreniyorum.

Tüm bunların yanı sıra burada eğitim gördüğüm arkadaşlarım olsun, öğretmenlerim olsun, o kadar güçlü bir iletişimimiz var ki, kardeş gibi olduk.

Özellikle Belediye Başkanımız Remzi Aydın’a, öğretmenlerime, idarecilerime çok teşekkür ediyorum bizlere bu imkânı sağladıkları için”