Eyüpsultan, Kültür Turları, Mevlana'ya Vuslat, Eyüpsultan Belediyesi, Yüksek Hızlı Tren

Eyüpsultan Belediyesi’nin Kültür Turları büyük ilgi çekiyor.

Eyüpsultan Belediyesi, Çanakkale, Edirne, Bolu Göynük ve Bursa kültür gezilerine, “Eyüpsultan'dan Mevlana'ya Vuslat Yolculuğu” ile Konya'yı da ekledi.

Eyüpsultan Belediyesi, bu geziler sayesinde, gönüller Sultan'ı Hazreti Mevlana'ya Ebu Eyyup El – Ensari'nin selamlarını iletmelerine vesile oldu.

Yüksek Hızlı Tren’le gerçekleştirilen Vuslat Yolculuğu'na 12 bin vatandaşımız iştirak etti.

Türkiye'nin ilk ve tek yüksek hızlı trenle yapılan kültür gezisi projesi olan Vuslat Yolculuğu Projesi, 9.’su düzenlenen Yılın Belediye ve Yerel Yönetim Projeleri Yarışması'nda büyük ödüle layık görüldü.

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN KÜLTÜR TURLARI MÜKEMMEL”

Adil – Suna Özkal:

“Konya'ya altı sene önce arabamla gelmiştim ama bu gezi sayesinde ilk kez hızlı trene bindim. Ayrıca bir rehber eşliğinde Konya'yı gezmek daha faydalı oldu. Hani derler ya ‘gez dünyayı gör Konya'yı’ Konya gerçekten görülesi bir yer. Bu kültür gezilerini herkese tavsiye ediyorum. Eyüpsultan'da birçok kişi bu gezileri dört gözle bekliyor. Başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Harun – Burcu Erdoğan:

“Bu kültür gezileriyle daha da bilinçleniyoruz. Herkes kendi imkanlarıyla buralara gelmeye kalksa çok maliyetli olur. Bu şekilde hiçbir maliyet olmadan bizleri buralara kadar getiren, gezdiren Remzi Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Metin – Begüm Biçer:

“Aslında yaşımız kaç olursa olsun hepimizin böyle gezilere ihtiyacı var. Bu vesileyle Yüksek Hızlı Tren’e ilk kez bindim. Belediyenin düzenlediği bu gezileri çok doğru buluyorum, çok da hoşuma gitti. Özellikle bir rehber eşliğinde gezmek çok daha faydalı oldu. Ben bu gezilerde emeği geçen herkese sizlerin vasıtasıyla teşekkür etmek istiyorum.”

Kübra - Emel Kandas:

“Bolu - Göynük, benim ve annemin katıldığı ilk gezi. Açıkçası böyle bir yer beklemiyordum, Göynük umduğumdan bile daha güzel bir yermiş. Bundan sonraki gezilere de kesinlikle katılmayı düşünüyorum. Bir Eyüpsultanlı olarak belediyemizin çalışmalarından zaten memnunuz ama bu kültür turları için Remzi Başkanımıza ayrıca teşekkür etmek isterim.”

Musa – Mukaddes Turhan:

“Daha önce Edirne, Konya ve Çanakkale gezilerine katıldık. İleride umarım bu kültür gezilerine yeni şehirler de eklenir. Belediyemize, bu gezide emeği geçenlere ve biz Eyüpsultanlılara böyle güzel bir imkan sunduğu için Remzi Aydın Başkana tüm kalbimle teşekkür ediyorum.”

Yavuz – Sare Kayaoğlu:

“İlk defa bir kültür turuna katılıyorum. Maneviyatla dolu bir gezi oldu benim için. Geldiğimden beri gözümün yaşı durmadı. Çanakkale'ye gelmeden, gezip görmeden burda yaşanılanları anlayamazsınız. İnşallah bundan sonraki kültür turlarına da katılmayı çok istiyorum. Bize bu imkanı sunan başkanımız ve belediyemizden Allah razı olsun.”

EYÜPSULTAN SEMPOZYUMU

Öte yandan, Eyüpsultan'ın tarihi ve kültürel mirasını akademik çerçevede mercek altına almak maksadıyla başlatılan Eyüpsultan Sempozyumu'nun kapsamı genişleterek devam etti.

Her yıl ulusal ve uluslararası akademik çevrelerden yoğun bir katılımla düzenlenen sempozyumun bu yıl 13'üncüsünü gerçekleştirildi.

13.Eyüpsultan Sempozyumu “Yaşam, Mimari, Estetik” teması ile düzenlendi. Ayrıca sempozyum kapsamında merhum Prof. Dr. Halil İnalcık anısına bir özel oturum da düzenlendi.

Eyüpsultan Sempozyumlarıyla; Eyüpsultan'ın şehircilik, mimari, kültür, sanat ve medeniyet birikimini kayıt altına alan dev bir külliyat oluşturuldu.

Eyüpsultan Belediyesi, sempozyumu daha da genişleterek, daha da zenginleştirerek Eyüpsultan'ın tarihi ve kültürel mirasına ışık tutmaya devam edecek.

HALİÇ GENÇ EDEBİYAT GÜNLERİ

Eyüpsultan Sempozyumu'nun yanı sıra yeni edebiyatçıların yetişmesi için yetenekli olan gençlerimizin yönlendirilmeye, teşvik ve desteğe ihtiyacı olduğunu gözlemleyen Eyüpsultan Belediyesi, Haliç Genç Edebiyat Günleri’ni başlattı.

Haliç Genç Edebiyat Günleri, gençlerimizin yeteneklerini ortaya çıkarmak, geliştirmek; okumaya ve yazmaya teşvik etmek amacıyla geliştirilen özel bir proje.

Haliç Genç Edebiyat Günleri” sadece bir gençlik projesi değil, kentsel kültür projeleri içinde özgün bir yerde durmakta.

Haliç Genç Edebiyat Günleri edebiyatımızın usta isimlerini, genç yazarlarla ve genç yazar adaylarıyla buluşturuyor.

Her yıl bir onur konuğumuz edebi bir manifesto yayınlıyor. Yazarlarla yazar adayı gençlerimiz, dört gün boyunca deneme öykü, roman ve şiir alanında atölye çalışmaları yapıyor.

KÜLTÜR – SANAT FAALİYETLERİ

Tiyatro 885 gösterim 201.600 seyirci

Sinema 37 gösterim 7.476 seyirci

Konser 122 konser 39.390 seyirci

Musiki Meşki ve Sohbetler 52 program 6900 katılımcı

Özel Etkinlikler 54 Etkinlik 340.860 katılımcı

Seminer 857 Seminer 19.873 katılımcı

Söyleşi 484 söyleşi 37.365 katılımcı

Sergi 67 sergi 13.960 katılımcı

Eğitim 32 branşta 3.207 kursiyer

Eyüpsultan Film Akademisi 120 öğrenci 87 klip 45 kısa film

Eyüpsultan Tiyatro Okulu 3 oyun 300 öğrenci

Paylaşmak Temalı Fotoğraf Yarışması 500 sanatçı 850 fotoğraf

Eyüpsultan Ramazanları 10 mekan 82 konuk 1500 etkinlik