Eyüpsultan'ın gururu, ESER'in altın kızı: Kübra Esen

"Her çocuk özeldir ve eğitimi hak eder" düşüncesiyle 2015 yılında Piyer Loti'de açılan Eyüpsultan Belediyesi'nin ödüllü projesi Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi'nde (ESER) hayatını engelli çocuklarına adamış ailelerin başarılarına, yaşam mücadelelerine ve onların zorluklarla dolu hayat hikayelerine her daim tanık olabilirsiniz.

Zaman zaman onların hayat öykülerini sayfalarına taşıyan Eyüp Postası'na bu ay Eyüpsultan’ın engelleri aşan altın kızı Kübra Esen ve onun bu başarısında en büyük pay sahibi olan annesi Gülferrah Esen konuk oldu.

“KÜBRA'NIN YAŞAMA TUTUNMASI İÇİN ÇOK MÜCADELE VERDİM”

20 yaşındaki Kübra Esen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüzme Kulübü'nün özel sporcularından.

Yedi yaşında başladığı yüzme sporunda sayısız başarılara imza atan, 57 madalya kazanan Kübra'yla annesi Gülferrah Esen gurur duyuyor.

3,5 yaşında otizm teşhisi konulan kızını topluma kazandırmak için çok mücadele ettiğini söyleyen anne Gülferrah Esen şöyle konuşuyor;

“Kübra'ya 3,5 yaşındayken Çapa Devlet Hastanesi'nde otizm teşhisi kondu. Başta çok fazla bilgim olmadığı için ben bunun bir baş ağrısı, karın ağrısı gibi tedaviyle düzelebilecek bir hastalık olduğunu, zamanla iyileşeceğini düşündüm.

Doktor bana otizmi anlatırken, ‘O bir kapalı kutu içinde yaşıyor seni duymuyor görmüyor, hayatı boyunca sana bağlı kalarak yaşayacak’ dediğinde yıkılmıştım. Ama ben yılmadım ve onun için neler yapabilirim, nasıl bir eğitim verebilirim diye çok araştırdım.

Eğitime 4,5 yaşında diğer çocuklarla birlikte ana okuluna giderek başladı. Daha sonra Milli Eğitim'in özel sınıflarında sekiz yıl okuduktan sonra dört yılda ERAM'da iş okulunu bitirip mezun oldu”

HER ŞEY TERAPİYLE BAŞLADI

Kızının eğitimi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve onu sosyal faaliyetlerle hayata bağlayan anne Esen, Kübra'nın yüzmedeki başarılarıyla gurur duyduğunu söylerken gözleri doluyor.

Kübra'nın yedi yaşındayken yüzmeye sadece stres atmak için başladığını belirten Gülferrah Esen şöyle devam ediyor;

“Evdeyken çok sinirli oluyordu, tavsiye üzerine haftada iki gün yüzmeye götürmeye karar verdim. Yüzmek Kübra'ya çok iyi geldi ve bu sporu çok sevdi. Her şey terapi amaçlı başladı ama bu sporda yetenekli olunca başarılar gelmeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nde Özel Sporcularda yüzme branşında 57 madalya kazandı. Denizli, Ordu, Ankara, Adana, Samsun ve Antalya gibi birçok ilde düzenlenen yarışmalara katıldı.

Hocaları barajı geçtiği için artık Avrupa'da da yarışabileceğini söyledi. Ben böyle bir başarı beklemiyordum, kızımla ne kadar gurur duysam azdır”

ESER'DE ÇOK MUTLUYUZ

ESER'le iki yıl önce tanıştığını Kübra'nın buraya gelmekten büyük keyif aldığını sözlerine ekleyen anne Esen şu ifadeleri kullanıyor;

“Daha önce Rami'de haftanın bir günü engelliler merkezine gidiyorduk. ESER'i öğrendikten sonra buraya gelmeye başladık. Kübra dikiş ve müzik çalışmalarına katılıyor. Burada olmaktan dolayı çok mutlu.

Biz de verilen eğitimden ve hocalardan çok memnunuz. Ayrıca belediyemiz Kübra'nın haftada altı gün olan yüzme antrenmanlarına götürülüp getirilmesi konusunda bize yardımcı oluyor.

Hafta içi dört gün ESER'de verilen bir araçla Kübra antrenmanlarına çok daha rahat gidebiliyor. Ben desteklerinden dolayı Başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum”