Eyüpsultan'ın “Kınalı Kuzuları” törenle uğurlandı

Eyüpsultan Belediyesi, vatani görevlerini yapmak üzere 1998/1 tertip silah altına alınacak Eyüpsultanlı gençler için “Asker Uğurlama Töreni” düzenledi.

Eyüpsultan Meydanı'nda düzenlenen tören Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla büyük bir coşku içinde gerçekleşti. Törene ayrıca Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkan Süleyman Aykaç, Eyüpsultan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Sadık Tatar, siyasi partilerin temsilcileri, esnaflar, askere gidecek gençlerin aileleri ve vatandaşlar katılarak coşkuya ortak oldular.

“GENÇLERİMİZİ KINALARLA, DUALARLA UĞURLUYORUZ”

Tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Remzi Aydın şunları söyledi; “Bu hem Eyüpsultan Belediyemizin hem de memleketimizin bir geleneği. Askere gidecek gençlerimize kına yakarız ve onları kınalı kuzu olarak vatanı, milleti ve değerlerimizi korumaları adına asker ocağına, peygamber ocağına törenlerle göndeririz. Dolayısıyla hem ülkemizin şu anda bulunduğu durum itibariyle bu geleneğimizi ihya etmek adına gençlerimizi kınalarla, dualarla, hediyelerle uğurlamak için bu töreni tertib ettik”

“YÜREKLERİN SICAKLIĞIYLA BİR ARADAYIZ”

Başkan Aydın törende yaptığı konuşmada ise 40 Eyüpsultanlı genci vatan hizmeti için dualarla uğurladıklarını belirterek; "Bu soğuk havaya rağmen yüreklerin sıcaklığıyla bir aradayız. Çünkü hepimizin ortak kaygısı var, memleketimiz, milletimiz, birliğimiz, beraberliğimiz. Bu gün Eyüpsultanlı kardeşlerimizi Şubat celp döneminde askere uğurlama töreni yapıyoruz. Rabbim onlara hayırlısıyla teskere almayı nasib etsin. Onlar bizim için, bizler evlerimizde güvenli bir şekilde yaşayalım diye gidiyorlar. Onlar 'Bizlerin sizlerin evlatları olarak vatanımızın, milletimizin geleceği için, gelecek nesillerimiz için, tarihimiz, atalarımız için varız' diyorlar. Gençler gözleriniz arkada kalmasın, geride bıraktığınız aileleriniz bize emanettir. Bu millet, geçmişte olduğu gibi gerekirse canını vermekten çekinmeyen evlatlara sahiptir. Rabbim yolumuzu açık eylesin” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Aydın ve protokolde bulunanlar asker adaylarının avuçlarına kına yaktılar, hediyelerini verdiler. Sonrasında ise hep birlikte eller semaya açılarak dualar edildi.