Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, çanakkale, gezi

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ilçe genelindeki 12. sınıf öğrencilerine yönelik 22 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında “Çanakkale Gezisi” düzenledi.

900 ÖĞRENCİ TARİHİ YERİNDE ÖĞRENDİ

Toplam 4 kurda düzenlenen geziye 900 öğrenci katıldı. Bir gece konaklamalı 2 günlük gezi ile gençlerin tarihi kültürel bilincini arttırmak, milli benlik şuurunu aşılamak ve kardeşlik duygularını pekiştirmeleri amaçlanmıştır.

BAŞKAN AYDIN ÖĞRENCİLERLE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞTÜ

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, öğrencileri taşıyan her otobüse görüntülü arama aracılığıyla bağlanarak geziye katılan herkese selamlarını iletti.

Öğrencilerle gurur duyduğunu belirten Başkan Remzi Aydın, “Sizler bizim geleceğimizsiniz” diyerek gezinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞADILAR

Çoğu ilk defa Çanakkale'ye gitme fırsatı bulan gençler, tüm dünyaya örnek olan bir mücadelenin verildiği ve kahramanlık destanlarının yazıldığı toprakları gezerek duygu dolu anlar yaşadılar.

Gezilen önemli yerler:

Rehber eşliğinde gerçekleşen gezide Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’nın destan yazdığı Mecidiye Tabyaları ve şehitliği, Alçıtepe, Çimenlik Kalesi, 253 bin şehidin anısına yapılan Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, Conkbayırı, Deniz Müzesi, Nusret mayın gemisi, Kilitbahir Kalesi ve şavaşın kazanılmasında önemli rol alan 57. Alay'ın şehitliğinin de aralarında bulunduğu önemli yerler ziyaret edildi.

İLKLERİN MERKEZİNE ZİYARET

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde ileri simülasyon teknikleri ile 11 ayrı canlandırma odasının ikisinde üç boyutlu gösterim ve üç ayrı odada hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri, 63 dakikalık gösterimle öğrencilere ayrıntılı şekilde aktarıldı.

EN ÇOK ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ BEĞENİLDİ

Çanakkale Savaşı hakkında yeni bilgiler edinen gençlerin en çok dikkatini çeken yapı “Çanakkale Şehitler Abidesi” oldu.

42 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitler Abidesi; bu destanın kahramanlarının ebediyen unutulmaması için yapıldı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda 4’er kişilik odalar da kalan öğrenciler bir gecelikte olsa tecrübe kazanarak; barınma, ders çalışma ve yemekhane şartlarını yakından inceleme fırsatı buldular.

ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN AYDIN'A TEŞEKKÜR

Çanakale Savaşı’nın yaşandığı yerleri gezme fırsatı bulan öğrenciler, kendilerine bu imkanı sunan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'a ayrıca teşekkür ettiler.

Düzenlenen programlar kapsamında öğrencilerin tarihe adını altın harflerle kazıyan ecdadını daha yakından tanıması ve bilgi sahibi olması hedeflendi.

OZAN TAŞDEMİR: KUTLU ZAFERİ HÜCRELERİNE KADAR HİSSETTİLER

Alibeyköy Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni olan Ozan Taşdemir, düzenlenen bu tür anlamlı gezilerin öğrenciler için duygu dolu bir deneyim olduğunu belirtti.

Eğitmenler olarak Çanakkale'de yaşananların teorik bilgisini dillerinin döndüğü kadar anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Ozan Taşdemir sözlerine şöyle devam etti;

"Her kavramın ilmel aynel, hakkal yakin safhaları vardır. Biz Çanakkale Zaferi’ni ilmel yakin olarak anlatırken bu geziler sayesinde öğrencilerimiz, bu kutlu zaferin hakkal yakin boyutunu damar damar hücre hücre hissettiler. Bunun teşekkürle ifade edilemeyecek kadar büyük bir şey olduğunu düşünüyorum.

Bizim verdiğimiz teorik bilgiler sonrasında belediyemizin öğrencileri sahaya indirmesiyle çok daha faydalı bir iş ortaya çıktı. Deyim yerindeyse burada yaşananlar öğrencilerin alınlarına, akıllarına mıh gibi çakıldı.”

BAŞKAN AYDIN: ÖĞRENCİLERİMİZ ADINA ÖZEL BİR PROGRAM

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Remzi Aydın'a gençlere yönelik gezi programları soruldu.

Başkan Remzi Aydın, programlarla ilgili şunları söyledi;

“Onların bu sınav dönemlerinde yaşadıkları sınav streslerini atmalarına yardımcı olmak maksadıyla hem de lise öğrencisi olarak yaşadıkları son dönemlerinde bir hatıra oluşturmak adına bir özel program tertip ettik.

Böylece ecdadımızın, atalarımızın mücadele verdiği cepheler, bölgeler, hatıralar canlandırılarak yeniden görülüyor, hissediliyor, geziliyor.”