Eyüp'te bakımsız yer kalmayacak!

Eyüp Belediyesi, kent içini daha yaşanabilir kılmak ve temiz bir ilçe oluşturmak için kurduğu temizlik ekipleri, bahar temizliğini tüm hızıyla sürdürüyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın göreve geldiği günden bu yana mesaisini, Eyüplüler'e hizmet için harcıyor. Başkan Remzi Aydın'ın liderliğinde bu şuurla hareket eden belediye ekipleri dur durak bilmeden ilçeye hizmet ediyor. Belediyenin Temizlik işleri Müdürlüğü ekipleri de ilçeyi temiz tutmak adına üstün bir gayretle çalışıyor.

Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra İslam aleminin dördüncü kutsal mekanı olarak kabul edilen Eyüp'e, her gün dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler geliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri gelen misafirleri daha temiz bir ortamda ağırlama adına ilçede bulunan 121 cami ile tüm cadde ve sokaklarda aralıksız temizlik çalışması yapıyor.

Eyüp Belediye'si ekipleri yıl boyunca rutin olarak, ilçe genelinde bulunan 121 camide temizlik yapıyor. Camilerin 21'inde haftada bir, diğerlerinde ise 2 haftada bir halıları süpürüyor, yıkıyor ve gül suyu sıkıyor. Son olarak ise Saçlı Abdulkadir Efendi Camii'nin temizlik çalışmaları gerçekleşti.

Camilerde yapılan derinleme yıkama sonrasında hastalık yapma özelliği bulunan mikropları uzaklaştırmada 30 litre dezenfeksiyon maddesinin 10 litre gülsuyu ile karıştırılması sonrasında maddenin keskinliği alınırken kullanılan gülsuyu tamamen saf halinde karıştırılıyor. Halılardaki koku kullanılan saf kokudan dolayı kalıcı oluyor.

TEMİZLİK İŞLERİ SOKAK VE CADDELERE RENK VERİYOR

Eyüp Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Eyüp’te bahar temizliğine başladı. Bahar ayları ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında bordür ve tretuvarlar da boyanıyor.

Baharın gelmesiyle canlanan sokak ve caddeleri bakıma alan Eyüp Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bordür ve tretuvarları boyuyor. İlçede bulunan ana arterlere el atan temizlik ekipleri, ilk olarak süpürge makinalarının işleminden geçen kaldırımlar tankerlerle yıkandıktan sonra, bordür ve tretuvarlara işlenen boyanın iyi tutması için kazıma çalışması yapılıyor. 10’ar kişiden oluşan iki grupla işe başlayan ekipler işlerin pratik olması için her birinde kompresör bulunan tabancalı boya makinaları da dahil 8 ana makine kullanıyor.

SOKAKLAR PIRIL PIRIL

Temizlik İşleri ekipleri ayrıca Eyüp'ün cadde ve sokaklarında da, sulama - yıkama işlemi gerçekleştiriyor. Ekipler yıl boyunca 5 tankerle, her gün farklı bir mahallenin cadde ve sokaklarını yıkıyor. 10 Mayıs - 15 Ekim tarihleri arasında 5 ay boyunca ise çalışmalarını 9 tanker ile sürdüren ekipler, tankerlerin girebildiği tüm cadde ve sokaklarda haftada en az 1 defa olmak üzere sulama - yıkama yapıyorlar.

Eyüp bölgesinde bulunan 16 mahallenin anaarterleri haftada 2 defa, Göktürk ve Kemerburgaz'da bulunan ana arterlerin tamamı her gün sabah saatlerinde, sokaklar ise haftada en az bir defa yıkanıyor.

Eyüp Camii Meydanı her sabah köpüklü su ile yıkanmakta, paspas ve mob takımı ile kurulanmakta ve gün içerisinde sürekli olarak silinerek zeminin temiz kalması sağlanmaktadır.

Yapılan temizlik çalışmaları vatandaşın takdirini topladı.