Eyüp'te Etkili ve Yetkin Ebeveynlik Semineri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Eyüp Belediyesi işbirliğinde Çağrı Derneği’nde düzenlenen “Etkili ve Yetkin Ebeveynlik Semineri” büyük ilgi gördü.

Çocuk Gelişim Uzmanı Fatma Keskin Akman’ın verdiği seminerde, “Yaygın ebeveyn tutumları, etkili ebeveynliğin temel unsurları, kardeş kıskançlığı ve ailenin rolü, kardeş çatışması durumunda ebeveynin arabulucuğu, akrabaların çocuk yetiştirmeye etkileri” masaya yatırıldı.

Etkin ebeveynliği, kişinin çocuğu hakkında bilmesi gereken şeylerin tamamını biliyor olması olarak tanımlayan Fatma Keskin Akman, seminerde ebeveynlerin çocuklarını bir birey olarak kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

Ebeveynlere, “Çocuğunuzun sosyal, duygusal, fiziksel gelişimi hakkında yeterince bilgi sahibi olun” tavsiyesinde bulunan Akman, “Çocuğunuzun sadece söyledikleri değil, hissettiklerini anlamaya çalışın. Onun göz hizasına inerek, göz teması kurun. Jest ve mimiklerle karşılık verin. Ben sana değer veriyorum, senin anlattıkların değerli mesajını verin. Onu arkadaşlarıyla kıyaslamayın” diye konuştu.