Eyüp'te “Etkili ve Yetkin Ebeveynlik” Semineri...

“Çocuklarınızı Arkadaşları ile Kıyaslamayın...”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Eyüp Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Sosyal Koordinasyon Merkezi işbirliğinde düzenlenen Aile ve İletişim seminerleri devam ediyor.

Rami Eyüp Rumeli Türkleri Derneği’nde gerçekleştirilen “Etkili ve Yetkin Ebeveynlik “ Semineri’nde Uzman Psikolog Kübra Saral, “Yaygın ebeveyn tutumları, etkili ebeveynliğin temel unsurları, kardeş kıskançlığı ve ailenin rolü, kardeş çatışması durumunda ebeveynin arabuluculuğu, akrabaların çocuk yetiştirmeye etkileri” konularında bilgiler verdi ve soruları cevapladı.

“ÇOCUKLARI BİREY OLARAK KABUL EDİN”

Etkin ebeveynliği, kişinin çocuğu hakkında bilmesi gereken şeylerin tamamını biliyor olması olarak tanımlayan Saral, seminerde ebeveynlerin çocuklarını bir birey olarak kabul etmeleri gerektiğini söyledi. Ebeveynlere, “Çocuğunuzun sosyal, duygusal, fiziksel gelişimi hakkında yeterince bilgi sahibi olun” tavsiyesinde bulunan Kübra Saral, “Çocuğunuzun sadece söyledikleri değil, hissettiklerini anlamaya çalışın. Onun göz hizasına inerek, göz teması kurun. Jest ve mimiklerle karşılık verin. Ben sana değer veriyorum, senin anlattıkların değerli mesajını verin. Onu arkadaşlarıyla kıyaslamayın” diye konuştu.

“ARKADAŞLARI İLE KIYASLAMAYIN”

Çocukların okul başarısının arkadaşlarıyla kıyaslanmaması gerektiğini de ifade eden Saral, “Bazı çocuklar akademik başarı gösterir. Kimi ise sporun ya da müziğin herhangi bir dalında başarılıdır. Ancak şu bilinmelidir ki okul başarısı, başarı kriteri değildir. Onların hata yapmalarına izin verin. Hataları öğrenme fırsatı olarak gösterin. Bunu yaparken hata yaptığında hatalı davranışının yerine ne koysa daha iyi olurdu. Onu gösterin” diye konuştu.