Eyüp'te “Peygamberimizi Çocuklarımıza Nasıl Anlatmalıyız” paneli düzenlendi


Siyer Vakfı, Eyüp Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı , Diyanet İşleri Başkanlığı, Siyer Yayınları, Siyer Dergi Grubu ve Siyer Çocuk ortaklığında gerçekleştirilen ''Peygamberimizi Çocuklarımıza Nasıl Anlatmalı?'' adlı panel programı Eyüp Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Çağlar'ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelin açılış konuşmalarını Siyer Yayınları Editörü Muhammed Ali Alioğlu, Uludağ İlahiyat Fakültesi İslam Bölümü Araştırmalar Başkanı Prof. Adem Apak ve Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım yaptı.

Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım yaptığı açılış konuşmasında: ''Biz şimdi yaşadığımız dönemi konuştuğumuz zaman adam kıtlığını çok sık dile getiriyoruz. İlginçtir Peygamberimiz zamanında da aynı feryadı Peygamberimizin o mübarek dudaklarından duyuyoruz. ''İnsanlar develer gibidir. Bazen yüz devenin içerisinden bir tane bulamazsın binmeye.'' diyor söz sultanı. Demek ki asrı saadette bile yüz tanede bir ise, asrı felaket olan şu zamanda 10 bin tanede bir olması çok normal bir şey. Bunun çözümü bizim kitabımızda anlamını bulan istişare kavramıdır. Çare esas alarak kim hangi işi en iyi şekilde yapıyorsa ortak bir akılla yapmaktır. Bizde bu yapılanmayı arzuluyoruz. Bu çalışmada aslında bu mana da bunun bir örneğidir. İnşallah Siyer Vakfı olarak bu manada daha çok çalışmalarımız var. Peygamberimizin kutlu sözlerini tarihte bize ulaştıran sahabilerin isimleri kaynaklarda daha farklı bir biçimde yer almış ve onlar adeta bugün bu çağda yaşıyormuş gibi hayatlarına ait bilgiler bizlere verilmiş. Eğer istiyorsa bir insan yaşadığı hayata bir iz bıraksın ve adı güzel şeylerle anılsın. Akıllı adamın yapacağı iş Peygamberimize ait bir iş yapmaktır. Çünkü onun adına yapılan her iş bir değer kazanır.'' cümlelerine yer verdi.

Moderatörlüğünü Ömür Yıldırım'ın yaptığı panelin ilk oturumda; Uzm. Psk. Danışman Pınar Koç Yıldırım, “Peygamberimizi ve Sahabileri Çocuklarımıza Anlatırken Nelere Dikkat Etmeliyiz”, çocuk edebiyatçısı Bestami Yazgan, “Peygamberimizi ve Sahabileri Çocuklarımıza Sevdirerek Anlatmanın Yöntemleri”, Ressam Gökhan Gülkan ise, “Peygamberimizin ve Sahabilerin Çizgi Dünyasına Aktarımı” başlıklarıyla konuşmalarını yaptılar.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Adnan Demircan'ın yaptığı panelin ikinci oturumunda; Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kelpetin, “Çocuklarımıza Peygamerimizin Hayatını Nasıl Anlatmalıyız”, Prof. Dr. Adem Apak, “Çocuklarımıza Peygamberimizin Ahlakını Nasıl Anlatmalıyız”, Prof. Dr. Şaban Öz, “Çocuklarımıza Peygamberimizin Döneminde Yaşanmış Olayları Nasıl Anlatmalıyız”, Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım ise, “Çocuklarımıza Peygamberimizi ve Onun Arkadaşlarını Nasıl Anlatmalıyız” konu başlıklarıyla ilgili konferans verdiler.