Eyüp'te Ramazan bereketi

Eyüp Belediyesi dün akşam Eyüp Merkez ve İslambey sakinleri için dev bir iftar sorfası kurdu. Kurulan 2 bin 500 kişilik iftar sofrasında ezan vaktine kadar ilahiler dinlendi. Ezanın okunmasıyla birlikte ise 7'den 70'e her yaştan Eyüplü tek yürek olup ellerini semaya açtı, dualar ederek iftar yaptı.

Ramazan tüm bereketiyle Eyüp'ü kucaklarken, Eyüp Belediyesi'nin kurduğu dev iftar sofraları da bu bereketle dolup taşıyor. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın ev sahipliğinde verilen sokak iftarlarında, eski Ramazanların güzellikleri bir kez daha yaşanıyor. Eyüplüler komşulukların, kardeşliklerin harmanlandığı sofralarda buluşuyor. Bu sofralarda, gönül köprüsü kurulan Evlad-ı Fatihan'dan da konuklar ağırlanıyor.

İftar öncesi ise Eyüp Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ekipleri, Eyüp'ün farklı noktalarından olduğu gibi iftar verilen alandan da canlı yayın yaptılar. İlk defa bu Ramazan yapılan canlı yayınlarda bir yandan etkinliklerle ilgili bilgi verilirken bir yandan da konukların düşünceleri alındı.

Başkan Remzi Aydın'ın ev sahipliğinde verilen iftar yemeğine AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve vatandaşlar katılırken, iftar sofrasında Evlad-ı Fatihan'dan önemli bir misafir de ağırlandı. Gostivar Belediye Başkanı Nevzat Beyta, Eyüp Belediyesi'nin iftar sofrasına konuk oldu. Konuk Belediye Başkanı Beyta Eyüplülerle birlikte iftar yaptı.

“İSLAMBEY MÜKEMMEL BİR CADDEYE KAVUŞACAK”

İftar programında kürsüye gelen Başkan Aydın konuşmasında; “Kıymetli misafirler öncelikle Rabbim tuttuğunuz oruçları kabul eylesin. Rabbime şükürler olsun, bu sene de bizleri Ramazanla buluşturdu, bu gönül sofralarında, kardeşlik içerisinde bir araya geldik. Allah bu birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin” temennilerinde bulunurken İslambeylilere bir de müjde verdi. Başkan Aydın; “Bu kardeşiniz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlere hizmet etmeye devam edecek. Eyüpümüz, ilçemiz, mahallelerimiz güzelleşiyor. Buradan da ilan ediyorum, bayramdan sonra İslambey caddemizin altyapısına başlayacağız. Ardından da asfaltıyla, kaldırımıyla, ışıklandırmasıyla en az 50 yıl hiç el deymeyecek şekilde mükemmel bir caddeye kavuşacağız. Artık İslambeyimiz pırıl pırıl, canlı, güvenli, rahatça yürüyebileceğiniz bir caddeye kavuşacak. Şimdiden hayırlı olsun, hepinizi Allah'a emanet ediyorum” dedi.

Milletvekili Bürge ise; “Evlad-ı Fatihan diyarından soframızı paylaşmaya gelen Gostivar Belediye Başkanımız Nevzat bey ile bizleri, İslambey'in bu mahallenin güzel insanlarını, bu güzel sofrada buluşturan Allah'a hamd ediyorum. Sizleri sokak iftarlarında buluşturduğu, komşuluklarımızı bir kez daha farkedebilmek güzelliğini bize gösterdiği için Belediye Başkanımız Remzi Aydın'a da teşekkür ediyorum. Önü rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş diye ifade edilen mübarek Ramazan ayının size ve sevdiklerinize hayırlar bereketler getirmesini Cenab-ı Hak'tan diliyorum, Allah'ım bizi Ramazanlara ulaştırdığın gibi bayramlarına da kavuştur diye dua ediyorum. Sofralarınız bereketli olmasını diliyorum, tüm şehitlerimize de rahmet gönderelim” şeklinde konuştu.

"SİZİNLE İFTAR YAPMAK BÜYÜK BİR ŞEREFTİR"

İftar programında konuk Belediye Başkanı Beyta da kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Başkan Beyta konuşmasına, kurduğu gönül köprüsüyle bir ayağı Balkanlar'da olan Başkan Aydın'a teşekkür ederek başlarken sözlerini şöyle sürdürdü; “Eyüp Belediye Başkanı sayın Remzi Aydın'ın davetlisi olarak burada bulunuyorum. Hepinizin Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyorum. Sayın Başkan Remzi Aydın ile birlikte, sizinle birlikte ve Milletvekilimiz Hüseyin Bürge ile birlikte burada iftar yapmak benim için büyük bir şereftir. Eyüp'te çok sayıda Gostivarlı vatandaş yaşıyor. Hepimiz İslam dinine mensubuz, aramızda kardeşlik ve akrabalık bağları var. Bunlar da iki ilçenin kardeş şehir ilan edilmesi için iyi sebepler.”