Eyüp'ten Miniatürk'e Nostaljik Sandal Sefası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın da katıldığı bir törenle Kancabaş sandal ile Haliç’te yapılan yüzer iskeleleri hizmete açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ile Eyüp Belediye Başkanı Aydın Eyüp İskelesi’nden Miniatürk’e Kancabaş sandalla gittiler. Tarihi Kancabaş sandalının kaptanlığını Başkan Topbaş yaptı.

Haliç’te nostaljik Kancabaş sandalları hizmete alındı. Osmanlı döneminde Haliç’te kullanılan sandalar, İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın katıldığı bir törenle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Feshane, Eyüp İskelesi, Teleferik, Eyüp Evlendirme Dairesi, Miniatürk ve Sütlüce arasında hizmet verecek olan 20 adet tarihi Kancabaş sandalı ile yüzer iskelelerin hizmete alım töreni Miniatürk iskelesinde düzenlendi. Tören öncesi Başkan Kadir Topbaş ile Başkan Remzi Aydın, Haliç’te Kancabaş sandal sefası yaptılar. Sandalda serdümenin yerine Başkan Topbaş otururken uzun süre Haliç’te gezinti yaptı. Bu arada belediye başkanları Haliç kenarında bulunan vatandaşları ve sandallardan çekim yapan medya mensuplarını selamladılar.

Miniatürk Yüzer İskele’de düzenlenen törende Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a “Bizim teknemiz olacak mı?” şeklinde yönelttiği espirili soruya Başkan Topbaş da “Bütün tekneler sizin, parasını verirseniz kullanırsınız” şeklinde espriyle cevapladı.

“VENEDİK’TE GONDOLLAR, HALİÇ’TE KANCABAŞLAR”

Törende kürsüye gelerek bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “İstanbul’un en önemli üç öğesi Haliç, İstanbul Boğazı ve tarihi yarımadadır. Bunlardan bir tanesi yok olursa İstanbul olmaz. Bu güzellikleri yaşatıp geleceğe taşıma sorumluluğumuz var. Biz Haliç’in yüzülebilecek kadar temiz olmasını ve güzellikleri ile buluşmasını istedik. Burada eskiden beridir sandalcılar var. Biz de bu derme çatma sandallar yerine, buraya bir kayık sefasını getirelim dedik. Venedik’te gondollar var. Bütün dünya bilir, tablolara bile girmiştir bu unsur. Haliç’in orijinalinde ne vardı Kancabaş, bu bizim kültürümüzden bir parça. Bunları elektrikli motorla hizmete sunduk. Çünkü ses gürültüsünü önlemek istedik” dedi.

EYÜP’TEN SÜTLÜCE’YE LEONARDO KÖPRÜSÜ

Konuşmasında Haliç’e yeni bir köprü müjdesi de veren Başkan Topbaş; sözlerini şöyle sürdürdü; “Yayaların karşıya geçmesi içinde ‘Leonardo’ köprüsü yapacağız. Hazırlıkları tamamlandı, bu köprüyü buraya koyacağız. Küçük adaların olduğu kısımda yapmayı düşünüyoruz bu köprüyü. Turistler gelecek ve burada sandal sefası yapacaklar. Böylece biz de bu güzelliği dünyaya tanıtmış olacağız. Daha demin bende serdümencilik yaptım, ehliyetim de var. Ben çok kürek çektim, o da bir başka keyiftir. Umarım birkaç tane de onlardan burada koyarız. Bir değerimizi daha ortaya çıkarttık bu hizmetle"

Elektrikli motorlarla gürültüsüz bir şekilde çalışan Kancabaş sandalları 6 yolcu ve bir serdümen kapasitesine sahip. 7,5 metre uzunluğundaki sandallar 4 deniz mili hızına ulaşabiliyor.