Eyüp'te Regaip Kandili Coşkusu

Üç ayların başlangıcı, Ramazan ayının habercisi, istemek, gayret sarf etmek, lütuf ve ihsan anlamına gelen Regaip gecesi, Müslümanlar için daha çok çalışma, daha iyi insan, daha iyi kul olmak için yenilenme, şuurlanma mevsimidir. Bu şuurla binlerce müslüman, Regaip Kandili'ni doyasıya yaşamak için Eyüp Sultan'a akın ettiler.

Eyüp, Regaip Kandili’nde dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanları ağırladı. Akşam namazını Eyüp Sultan Camisinde kılmak isteyen birçok vatandaş yer bulamayarak cami avlusuna serilen hasırlarda namaz kıldı. Kılınan namazın ardından Eyüp Belediyesi vatandaşlara kavurmalı pilav ve ayran ikramında bulundu. İkramdan tatmak isteyen vatandaşlar cami avlusunda uzun kuyruklar oluşturdu. Kimi vatandaşlar ellerini semaya kaldırıp dua ederken kimileri de Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrinin yanına gelerek dua etti.

Müslümanlar Regaip Kandili’nde Eyüp Sultan Meydanı’nda buluştu. Regaip Kandili’ni Eyüp Sultan’ın manevi atmosferinde idrak etmek isteyen vatandaşlar buraya akın etti. Ellerin semaya açılarak af dilendiği, şehitlerimiz için duaların göğe yükseldiği gecede, yurt dışından ve yurdun farklı illerinden gelen vatandaşlar hep birlikte dua etti. Yapılan duaların ardından ise vatandaşlara, Eyüp Belediyesi tarafından ikram edilen kavurma pilav ve ayranın tadını çıkarttılar.

“Gereği kadar kendi dinimize sahip çıkamıyoruz”

Eyüp’te tarif edilemez bir manevi his yaşadığını dile getiren Sabri Gökmen, “Bence önemli olan bütün insanların manevi hissiyatı yaşayabilmeleridir. Biz Müslüman bir ülkeyiz ama gereği kadar kendi dinimize sahip çıkamıyoruz, öğretemiyoruz. Ben 12 yaşımdan bu yana Eyüp’e gelirim” şeklinde konuştu.

“Buranın manevi ortamı bambaşkadır”

Ailesi ile birlikte Eyüp Camisine gelen Yaşar Topçu, “Anlatılmaz yaşanır derler ya işte burada öyle bir ortam var. Buranın manevi ortamı bambaşkadır. Ben 8 ay boyunca başka bir ilçede kirada kaldım duramadım tekrardan Eyüp’e geri geldim. Sadece kandillerde değil fırsat buldukça Eyüp Sultan camisine gelmeye çalışıyorum” dedi.

Simurg Nişanca Bilgi Evi öğrencileri belediye çalışanlarının kandilini kutladı.

Ayrıca bu günü ihya etmek için Simurg Nişanca Bilgi Evi öğrencileri; kendi elleriyle yaptığı kandil simitlerini Eyüp Belediye Başkan yardımcılarına ve belediye çalışanlarına ikram ettiler. Belediye çalışanları da kendilerine kandil simidi ve günün anlamını ifade eden hadisleri takdim eden öğrencilere teşekkür ettiler.