Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen panele katılan Başkan Remzi Aydın, ilçedeki tarihi ve kültürel eserler için “gelecek nesilvurgusu yaparak, “Elle tutulur mirasın hissedilmesini sağlayacak çağdaş koruma ve kullanma yaklaşımlarını benimseyerek bunları hayata geçirmeyi hedefledik” dedi

Tarihi Kentler Birliği(TKB) tarafından Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde Maslak Steigenberger Oteli’nde düzenlenen ‘2016 Hedefleri Doğrultusunda Marmara Bölgesi Tarihi Kentler Birliği Üyeleri Deneyim Paylaşımları’ paneline Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yanı sıra birçok il ve ilçe belediye başkanı, milletvekilleri, kaymakamlar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sanat tarihçileri, arkeologlar ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konuşmacı olarak katıldığı programda Başkan Remzi Aydın, Eyüp’ün tarihi yönleriyle birlikte manevi boyutunun da dikkat çektiğini dile getirdi.

Çok sayıda tarihi yapı gün yüzüne çıkarıldı

Eyüp’ün tarihi yapılarının restorasyon çalışmaları hakkında katılımcıları görsel bir sunumla bilgilendiren Başkan Remzi Aydın, “Özellikle Haliç sahillerinde ciddi bir temizlik yapılmış ve Eyüp tarihi merkez dediğimiz SİT alanı içerisine 1970’li yolların sonundan itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilmiş. Bu alan içerisinde tarihi mirası teşkil eden yapılar yeniden süreç dahilinde restore edilerek kamuya ve özel kurumlara kazandırılmıştır. Bu süreçte onlarca tekke, cami, türbe, çeşme, medrese, hamam gibi eserler titiz çalışmalarla belediyemizin öncülüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediye’miz, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ve İstanbul İl Özel İdaresiyle işbirlikleri neticesinde güzel sonuçlar alındı” dedi.

Gelecek nesiller için önem veriyoruz

Eyüp’teki tarihi ve kültürel zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması noktasında alan yönetimi çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Aydın konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlarımızla yaptığımız çalışmalarda Eyüp’ün tarihi miras değerlerinin her yönü ile korunarak muhataplarıyla buluşturulması, esin ve huzur kaynağı olarak nitelediğimiz beldemizin bu yaşam alanını gelecek nesillere aktarılması ve aynı zamanda alanın Haliç ile bağlantısı, mezarlıklar ve hazineler, tarihi doku ve meydan gibi elle tutulur mirasın hissedilmesini sağlayacak çağdaş koruma ve kullanma yaklaşımlarını benimseyerek bunları hayata geçirmeyi hedefledik.”

UNESCOya taşınması için çalışma başlatacağız

Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Metin Sözen de Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı Eyüp’teki tarihi eserleri birer birer ayağa kaldırdığı için kutladı. Zal Mahmut Paşa Camii’ndeki restorasyonun önemli bir çalışma olduğunu söyleyen Sözen, “Tarihi Alan Yönetimi Planı da Sayın Başkan Aydın’ın Eyüp vizyonu açısından önemli çalışması. Önümüzdeki günlerde Eyüp’ün UNESCO’ya taşınması için çalışma başlatacağız. Eyüp bu konuda bu dönemde gerçekten de başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise Tarihi Alan Yönetiminde en başarılı belediyelerin İBB, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Eyüp, Fatih ve Edirne olduğunu söyledi.