Eyüp'ün Yeni Kardeş Belediyesi Gürpınar

Eyüp Belediyesi’nin yeni Kardeş Belediyesi Van’ın Gürpınar ilçesi oldu. Belediye Başkanı Remzi Aydın ve belediye birimlerimden oluşan bir heyet, Gürpınar İlçesi’ni ziyaret etti, deneyimlerini paylaştı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve birim müdürlerinden oluşan bir heyet, kardeş Gürpınar Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkan ve ekibini, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Osman Doğramacı karşıladı.

İki gün süren ziyarette Başkan Aydın, belediyecilik deneyimlerini paylaştı, Gürpınar İlçesi’nin kalkınması ile ilgili önerilerde bulundu. “Türkiye’nin her karış toprağı, vatanımızın bir parçasıdır. Gürpınar da vatanperver, sıcak insanlarıyla ülkemizin en güzel yerlerinden biridir” diyen Aydın, Eyüp Belediyesi’nin kardeş Gürpınar Belediyesi’ne her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ilçelerinden biri olan Gürpanır’ın ekonomik olarak kalkınmaya ihtiyacı olduğunu belirten Belediye Başkanı Osman Doğramacı ise, Eyüp Belediyesi’nin katkılarının kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. “İlçemiz, İpek Yolu üzerinde, Van Gölü’ne kıyısı olan, büyük tarım alanları olan bir ilçe. Ancak zamanla nüfusu azaldığı için yeterli ekonomik imkanlara sahip değil. Bölgede yaşanan olaylar, vatandaşların buradan göç etmesine neden olmuş. Biz, Eyüp Belediyesi’nin deneyimlerinden faydalanarak, cazibe merkezi bir ilçe oluşturmak istiyoruz. Bu konuda Başkan Remzi Aydın’ın önerileriyle yeni bir atılım yapacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN AYDIN’A BÜYÜK İLGİ

Gürpınar’da vatandaşları da ziyaret eden Başkan Aydın, büyük bir coşkuyla karşılandı. Kendisini çay içmeye davet eden Başkan Aydın, vatandaşların bu talebini kırmadı. Gürpınar Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişiye hitap eden Başkan Aydın, “Peygamber Efendimizin mihmandarı Eyüp Sultan’dan hepinize selam getirdim. Bizler buraya kardeşliğimizi pekiştirmek için geldik. Devletimiz burada ve vatandaşlarıyla kucaklaşmaya hazır. Sizlerin de bu coşkuya ortak olduğunuzu görmek memnuniyet verici. Gürpınar’ın kalkınması, vatandaşların mutlu bir yaşam sürmesi için elimizden gelen desteği vermek istiyoruz” dedi.

Gürpınarlı vatandaşlar, konut ihtiyacı olduğunu belirterek Başkan Aydın’ın bu konuda destekçi olmasını istedi. Aydın, TOKİ ile görüşerek, ilçede bir proje başlatılması konusunda gereken görüşmeleri yapacağını söyledi.

Gürpınar İlçesi’ndeki tüm dükkan ve işletmeleri gezen Aydın, vatandaşlarla tek tek kucaklaştı, sorunlarını dinledi. Samimi bir ortamda geçen ziyarette, vatandaşlar sık sık Başkan Aydın’la fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

Belediye heyeti daha sonra Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Osman Doğramacı ile Gürpınar’ın sorunlarını ele aldıkları bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan Aydın’ın da katıldığı toplantıda, ilçenin kısa vadede bir atılım gerçekleştirmesini sağlayacak projeler ele alındı.

VAN’IN EN BÜYÜK İLÇESİ GÜRPINAR

Van ilinin güneyinde bulunan ilçe, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biridir. 2015 yılı nüfus sayımı verilerine göre ilçede 36.858 kişi yaşamakta, ilçe sınırları içinde 79 mahalle yer almaktadır. Gürpınar'ın Van il merkezine uzaklığı 22 kilometredir. Van Gölü'nden Zap Suyu vadisine ve buradan İran ve Irak'a giden tarihsel yol, günümüzde halen Gürpınar ovasından geçmektedir. Bu yol üzerinde kurulu olan Çavuştepe ve Hoşap kaleleri bu yolun tarihsel önemini göstermektedir.

Gürpınar adı ilçenin 3 km güneydeki bol ve berrak suyu olan pınardan almaktadır. Bu kaynak Gürpınar ilçe merkezi ve mahallelerinin, Gevaş'ın, Edremit'in ve Van il merkezinin içme suyu gereksinimini karşılamaktadır. 370 km2 büyüklüğündeki iki büyük ovasıyla, önemli bir tarım havzasıdır.