Eyyüb El Ensari'nin Hayatını Anlatan Tiyatroya Büyük İlgi...

Eyüp Belediyesi’nin Eyüp Sultan Meydanı’ndaki tiyatral gösteri ve sohbet programlarını her gün binlerce kişi izliyor.

Belediye, dün akşam (14 Temmuz Pazartesi) Mihmandar-ı Resul’ün hayat hikayesini, Eyüp’e gelen konuklarla buluşturdu.

Mihmandar-ı Resul Eyüp Sultan tiyatral gösterisi, Teravih namazı sonrası Eyüp Sultan Camii Meydanı’nda sahnelendi.

Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer’in de izlediği oyun, sadece Eyüplüler tarafından değil, yurdun dört bir yanından hatta başka ülkelerden ziyarete gelenlerce büyük ilgi gördü. Koçer, oyun sonrası ekibe teşekkür ederek çiçek verdi.

Eyyüb El Ensari, 2. İstanbul muhasarasında artık 80 yaşını aşmış bir şekilde şehit düşene kadar, İslam nurunun inanmayanlar tarafından söndürülmemesi için, en büyüğünden en küçüğüne bütün müminlere şevk veren bir ilham kaynağıdır.

Hicret döneminde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ev sahibi, vahiy katibi, muhafız-ı resul ve nihayet, bu topraklarda yaşayan bütün müminlerin mihmandarı. Ölümünden yüzyıllar sonra bile Osmanlı ordusunu içine düştüğü karamsarlıktan, Akşemsettin Hazretlerinin vasıtasıyla kurtarıp İstanbul’un fethinin yolunun açılmasına vesile olan ulu çınar.

Mihmandar-ı Resul Eyüp Sultan tiyatro oyununda, deneyimli tiyatro oyuncuları rol alıyor. Kırk kişilik usta ekibi, ses-ışık ve efektlerin cömetçe kullanıldığı, oyun kostüm, makyaj ve sahne dekorları ile ilgi çekici bir proje.

MİHMANDAR-I RESUL EYÜP SULTAN OYUNCU KADROSU

Anlatıcı: Bilal Tekcan, Eyüp El Ensari: Kadir Hasman, Eyüp El Ensari Baba: Erdinç Anal, Eyüp El Ensari Anne: Eda Özdemir, Eyüp El Ensari eşi: Ayla Kaymak, Tubba: Göksel Arslan, Mevrut: Ekrem Yücelten, Savul: Tarık Turan, Mizan: Edip Tüfekçi, Fatih Sultan Mehmet: Burak Dur, Akşemsettin: Hasan Demirci, Bilal-i Habeşi: Amir Zakaria, Ammar: Emre Göksu, AbdullahBin Zürari: Rıza Leki.