Fahri Korutürk Caddesi ESTAM, Eyüpsultan Tarihi Merkez

Eyüpsultan Tarihi Merkez'in (ESTAM) saha çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında Fahri Korutürk Caddesi’nde vatandaşlarımızın ve esnafımızın sorunları bir bir çözülüyor…

ATIK SU VE YAĞMUR SUYU SİSTEMİ YENİLENİYOR

Eyüpsultan Postası’nda yer alan habere göre; İSKİ'nin kanalizasyon çalışmasıyla sürekli şikâyet konusu olan kötü koku, su taşkınları gibi sorunlar eriyor. Yapılan çalışmalarla aynı hatta ortak çalışan yağmur suları ve atık sular ayrıştırıldı.

Böylelikle aşırı yağışta, yağmur sularının atık su sisteminden evlere girmesi önlendi. Atık sular, arıtma tesisine giden toplayıcı ana hatta yönlendirildi. Ayrıca caddede bulunan dükkanların kanallara bağlantıları da tamamlanıyor.

İSKİ, kanalizasyon çalışmasında vatandaşlara ve esnafa rahatsızlık vermemek için caddede açtığı bacalar yoluyla çalışıyor. Ayrıca İSKİ içme suyu bina bağlantıları, eski yeni ayırmaksızın kazı esnasında yenilendi İçme suyu hatlarına ait kayıp vanalar ise bulunarak cadde seviyesine yükseltildi.

TÜRK TELEKOM ALT YAPISINI YENİLİYOR

Caddenin altına telekom için 8, elektrik için 8, fiber optik için 12 adet olmak üzere, 28 ayrı borulama yapılacak. Her 30 metrede bir ek odalar oluşturuldu. Her bina için, cephe diplerinde, zemin seviyesinde abone bağlantı kutuları yapılacak.

Böylelikle alt yapı kurumları kazıya gerek olmadan ek odaları ve abone kutuları vasıtasıyla yeni kabloma yapılabilecek. Eski ve yıpranmış kablolarını değiştirebilecek. Arıza durumlarında kazı ile zaman kaybedilmeyecek.

İGDAŞ'A AİT YER TİPİ DOĞALGAZ KUTULARI YENİLENİYOR

İGDAŞ servis kutusu olmayan binalara yeni servis kutuları yapıyor. Yeni abonelik talepleri geldiğinde kazı yapılmadan abonelik tesis edilebilecek. Ayrıca İGDAŞ'a ait yol seviyesinde bulunan yer tipi doğalgaz kutuları yenilenecek.

CADDE, YERLİ MALI GRANİT DOĞAL TAŞ İLE KAPLANACAK

Öte yandan ESTAM Huzurda Diriliş kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi zemin döşemelerini yenileme çalışmalarına da başladı. Cadde cepheden cepheye, baştan sona 20 cm kalınlığında çift sıra hasır çelik ile betonlanacak.

Bu sayede yeni granit kaplama sağlam zemine oturacak, yoldaki çökme ve oturma sorunları sona erecek. Cadde, tamamen ülkemizin doğal kaynaklarından çıkartılarak işlenen, yerli malı granit doğal taş ile kaplanacak.

Caddenin ortasına modern görünümlü, zarif yağmur suyu ızgarası yapılacak. Caddenin sağlı sollu her iki yanındaki yüzey suları ortada toplanarak uzaklaştırılacak. Granit taşların arası yüksek dayanımlı derz dolgusu ile doldurularak taşların yerinden oynaması engellenecek.

MODERN TEKNİKLERLE ÇALIŞILIYOR

Dört kalemde devam eden çalışmalar esnafımızı ve vatandaşlarımızı rahatsız etmemek için yirmişer metre aralıklarla ve modern inşaat teknikleriyle yapılıyor. Ayrıca ekipler çalışmaları hızlandırmak için gece de çalışıyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuya ilişkin değerlendirmelerinde sık sık vurguladığı gibi ESTAM projesinin ardından hem esnafımızın sorunları bitecek, ekonomi canlanacak hem de titizlikle yürütülen çalışmaların ardından vatandaşlarımız için keyifli bir alışveriş imkânı doğacak.