Fahri Korutürk esnafına ESTAM sunumu

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla, Fahri Korutürk Caddesi esnafına yönelik Eyüp Sultan Tarihi Alan Yönetimi (ESTAM) bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Eyüpsultan Belediye Meclisi'nde gerçekleşen toplantıda esnafa; yaklaşık 3 yıldır devam eden, öncelikle Eyüpsultan'daki kalabalığın yönetilmesi ile ilgili problemlerin çözümü için bir proje olarak başlayan, şu an Eyüpsultan Camii Meydanı ve çevresinin tümden düzenlenmesini içeren, toplamda 67 projenin oluşturulmasıyla devam eden ESTAM çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, Tarihi Alan'da ilk etapta başlatılan rehberlik hizmetleri, alan destek elemanlarının çalışmaları, ESTAM Birimi ve Koordinatörlük Birimi anlatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ'den temsilcilerin de katıldığı toplantıda Başkan Remzi Aydın şunları söyledi;

“Bu proje, göreve geldikten iki üç ay içinde başladığımız bir projeydi. Uygulama kapsamında restorasyonlar, zemin çalışmaları, rotalamalar, sahil ulaşımı gibi çalışmalar yapılacak. Eyüpsultan Meydanı, Fahri Korutürk Caddesi ve etrafındaki sokaklarda belli bir periyot dahilinde düzenlemeler yapılacak”

BAŞKAN REMZİ AYDIN: ARZUMUZ EYÜPSULTANIMIZIN HAKETTİĞİ DEĞERİ BULMASI

Yaptığı konuşmada herkesin ortak arzusunun, dünyanın incisi olan Eyüpsultanın hakkettiği değeri bulması olduğunu vurgulayan Başkan Aydın sözlerine şöyle devam etti;

“Biz kalıcı bir şey yapmak istedik. Buranın hijyenik, kaliteli ürünlerin bulunduğu, ziyarete gelenlerin burada bekledikleri kalitede hizmet alarak zaman geçirdikleri ve memnun ayrılacakları özel bir alan olmasını istiyoruz. Gelen ziyaretçiler şu an beklediklerini bulamıyorlar ve kısa sürede ayrılıyorlar.

Bu en başta esnafımızı etkiliyor. Bu toplantıda sizin görüşlerinizi dinleyerek, sorularınızı cevaplayacağız. Bu projenin uygulanması bu alanda yaşayanların desteği ile olacak.

Onlar bu projeyi sahiplenmeden, onların desteği olmadan yürümesi söz konusu olamaz. Bu yüzden sizlerle istişare yapıyoruz, destek istiyoruz. Çünkü bu proje en çok sizleri ilgilendiriyor”

BAŞKAN REMZİ AYDIN: EYÜPSULTAN ÖZELLİKLİ BİR YER

Konuşmasında Eyüpsultan'ın özellikli bir yer olduğuna da dikkat çeken Başkan Aydın, burada yaşayan aileler olduğundan bahsederek şunları söyledi;

“Burası yaşayan bir alan, açıkhava müzesi değil. Burada turizm olsun ama burada yaşayan ailelerle beraber bir bütünlük içerisinde proje yürüsün istiyoruz.

Eyüpsultan'da 500 yıllık bir hayat var ve bu hayat aynen devam etsin. Bu proje hem ecdadın mirasına sahip çıkmak anlamında hem de orada yaşayan insanları olumlu etkileyecek olması anlamında önemli”

ESTAM tanıtım filminin de gösterildiği toplantı sonunda söz alan esnaflar talep, önerilerini dile getirdi.