Geleceğin Neyzenleri SİMURG'ta gözü kapalı ney üflüyor

5-25 yaş arası öğrencileri akademik açıdan yetiştiren SİMURG, aynı zamanda öğrencilerin kişisel yeteneklerini de keşfetmelerini sağlıyor.

Sanatın gelişim çağındaki çocuklar üzerindeki olumlu etkilerine bir örnek olarak gösterilen Ney Atölyemizde çocuklar gözü kapalı ney üflüyor.

Ney ustası ve aynı zamanda eğitmeni olarak Kırkambar Ney ve Sanat Atölyemizde görev yapan Selim Yorulmaz, ney enstrümanına ilgi duyan ve yeteneği olan çocuklara bu yolda ışık oluyor.

4. ve 12. sınıf yaş gruplarına ney üfleme sanatını öğreten Selim Yorulmaz, bu öğrenme sürecinde farklı bir metot kullanıyor.

Duyduğunu çalabilme etüdü denilen bu teknikte çocuklar notaları önce görerek üflüyor daha sonrasında gözleri kapalı bir şekilde sadece zihinlerinde kalan tını ile aynı notaları tekrar çalıyor.

Bu şekilde öğrencilerin kısa zamanda bir çok tekniği ve tarzı öğrenmeleri kolaylaşıyor.

ÇOCUKLAR NEYİN NASIL YAPILDIĞINI DA NASIL ÇALINDIĞINI DA BURADA ÖĞRENİYOR”

Üstat Ercan Irmak, Şeref Kartak ve Başar Dikici ile meşk ederek kendini geliştirdiğini ifade eden eğitmen Selim Yorulmaz, ney atölyesi ile alakalı, şunları söyledi;

“Buraya öğrenciler büyük bir hevesle geliyor. Neyin dinginleştiren tınısını bir kez duyan çocuklarımız bu atölyede kendini geliştirmek için büyük çaba sarf ediyor.

Atölyemizde ben hem eğitmenlik hem de ney imalatı yaptığım için çocuklara ney aletinin yapılışından nasıl üflendiğine kadar ayrıntılı bir şekilde derslerimizi işliyorum. Kendime özgü geliştirdiğim öğrenme etüdü ile de çocuklarımız yeteneklerini daha kısa bir süre içinde pekiştirerek bir çok parçayı çalabiliyor.”